Dzisiaj w Polskim Kontyngencie Wojskowym Czernicki mija 100 dni wykonywania zadań na morzu. To oznacza, że od opuszczenia macierzystego portu w Świnoujściu okręt spędził na morzu 73 proc. czasu całej misji - podaje Centrum Operacji Morskich - Dowództwo Komponentu Morskiego. 

ORP Czernicki, wraz z niszczycielami min z Hiszpanii, Turcji i Włoch, opuścił wczoraj port w Arbataxie na Sardynii i zmierza w kierunku archipelagu Balearów. Na jego pokładzie zaokrętowany jest sztab oraz dowódca zespołu okrętów NATO. Łącznie z załogą w skład kontyngentu wchodzi 70 marynarzy. Obok zadań wykonywanych w składzie sojuszniczego zespołu, marynarze PKW Czernicki uczestniczyli także w międzynarodowych manewrach organizowanych przez marynarki wojenne Rumunii, Grecji i Włoch współpracując z okrętami z Bułgarii, Czarnogóry, Egiptu, Hiszpanii, Malty, Niemiec, Turcji czy Ukrainy. Łącznie ORP Czernicki pokonał już ponad 10,5 tysiąca mil morskich. Odwiedził także 15 portów w 8 krajach demonstrując obecność Polski w strukturach NATO i podkreślając wkład naszego kraju w zapewnianie bezpieczeństwa na kluczowych dla światowego transportu akwenach - czytamy na portalu.

Przed zakończeniem misji polskich marynarzy czeka dwukrotny udział w międzynarodowych manewrach morskich, których organizatorem będzie flota hiszpańska. Pierwsze z nich, pod kryptonimem Spanish Minex 17, odbędą się w przyszłym tygodniu.

ORP Czernicki to jednostka wchodząca w skład 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, wyposażona między innymi w systemy łączności pozwalające na dowodzenie zespołami okrętowymi prowadzącymi operacje przeciwminowe.