IPN podejmie starania, by sprowadzić z Turcji do Polski szczątki ppłk. Karola Rzepeckiego, który był pradziadkiem Danuty Siedzikówny „Inki”. W tej sprawie IPN podejmie działania wspólnie z MSZ.
 
- Instytut Pamięci Narodowej w porozumieniu z Ministerstwem Spraw Zagranicznych podejmie rozmowy z władzami Turcji, by sprowadzić szczątki ppłk. Karola Rzepeckiego do Polski - powiedział dziś prezes IPN Jarosław Szarek. Podkreślił, że najwłaściwszym miejscem pochówku ppłk. Rzepeckiego jest Polska.

 Pamiętając o Danucie Siedzikównie „Ince” i o wartościach, którym był wierna, a także o tym, kim „Inka” jest dla polskiej pamięci narodowej, podjęliśmy decyzję, że w tej sprawie pomożemy jej rodzinie

- podkreślił prezes IPN. Przypomniał przy tym dramatyczne losy „Inki” oraz jej najbliższych krewnych.
 
Szczątki ppłk. Karola Rzepeckiego, zmarłego w 1894 r., odnalazła rosyjska ekipa poszukiwawcza, w mieście Ardagan we wschodniej Turcji. Informację o tym IPN podał w poniedziałek, powołując się na rosyjskojęzyczny portal „Gazeta.ru”. Trumnę z doskonale zachowanym ciałem Rzepeckiego odnaleziono na dawnym cmentarzu katolickim.


Ppłk Karol Rzepecki. Medalion z archiwum domowego rodziny Pawełków (krewnych ppłk. Rzepeckiego). Fot. IPN