To już oficjalne - Marek Mikos nowym dyrektorem Starego Teatru w Krakowie

  

Dziś o godz. 12:00 w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na nowego dyrektora Straego Teatru w Krakowie został mianowany Marek Mikos, który przejmie schedę po Janie Klacie. Mikos najpierw zdobył najwięcej głosów Komisji Konkursowej, a dziś jego nominację oficjalnie potwierdził wicepremier Piotr Gliński.

Na początku maja odbyło się drugie posiedzenie Komisji Konkursowej powołanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Po analizie przedłożonych przez kandydatów koncepcji kierowania instytucją, przeprowadzeniu rozmów z kandydatami oraz dyskusji Komisja Konkursowa w głosowaniu jawnym podjęła uchwałę o rekomendowaniu Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako kandydata na stanowisko dyrektora Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie pana Marka Mikosa. Dziś o godz. 12:00 tę nominację oficjalnie podpisał minister Piotr Gliński.

Marek Mikos  jest dziennikarzem, w latach 2010-2011 pełnił funkcję kierownika literackiego nowohuckiego Teatru Ludowego, szefował również TVP Kielce. Był recenzentem "Gazety Wyborczej".

Rekomendację Marka Mikosa poparło pięcioro z dziewięciorga członków komisji - Agnieszka Komar-Morawska - dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury (przewodnicząca komisji), Joanna Wnuk-Nazarowa - dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z siedzibą w Katowicach, Bernadeta Sondej - doradczyni wiceminister Wandy Zwinogrodzkiej, Antoni Libera - pisarz, tłumacz i reżyser teatralny, oraz Jakub Moroz - zastępca dyrektora TVP Kultura.  

Podczas wtorkowej konferencji zarówno Marek Mikos jak i Michał Gieleta nie kryli świadomości tego, w jakiej atmosferze objemują stanowiska. To jednak nie przekreśla ich entuzjazmu i nadziei na to, że wspólnie uda się utrzymać zgrany zespół w Starym Teatrze:


Mam pełną świadomość misji, jakiej się podejmuję. Cieszę się, że będę miał do czynienia z tak znakomitym zespołem

- mówi w rozmowie z "Gazetą Polską Codziennie" Marek Mikos.

Wybór kogokolwiek innego niż Jan Klata od początku wiązał się z dużymi emocjami. Jestem jednak w kontakcie z zespołem teatru i mam nadzieję, że w miarę współpracy i zaprezentowania moich planów dotyczących dalszego kierunku jego rozwoju, dojdziemy do porozumienia

- odpowiedział na pytanie o to, czy nie boi się negatywnych reakcji ze strony twórców Starego Teatru.


Oprócz Mikosa, Starym Teatrem będzie współkierował Michał Gieleta, który ma sprawować funkcję dyrektora artystycznego. Gieleta to twórca o polsko-włoskich korzeniach, który w wieku 14 lat zamieszkał w Wielkiej Brytanii, tam studiował i kształcił reżyserski warsztat pod okiem samego Franco Zeffirellego. Reżyser ma za sobą realizacje dzieł dramatycznych i operowych na całym świecie – m.in. w Stanach Zjednoczonych, Skandynawii, we Włoszech i w Południowej Afryce.


Wierzę, że moje doświadczenie na arenie międzynarodowej w połączeniu ze znawstwem Marka Mikosa zaowocuje jeszcze lepszą jakością spektakli na deskach Starego Teatru 

- mówił w MKiDN Michał Gieleta.

Nowa dyrekcja obejmie pieczę nad Starym Teatrem 1 września 2017 roku.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Salmonella w trzech żłobkach

zdjęcie ilustracyjne / WikiImages CC0

  

Badania potwierdziły zakażenie salmonellą u 44 dzieci uczęszczających do trzech żłobków w Zabrzu – poinformowała dziś zastępca dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gliwicach Hanna Nabrdalik.

U blisko 10 dzieci objawy były na tyle poważne, że konieczna okazała się hospitalizacja. Problemy ze zdrowiem mieli też we wrześniu uczniowie szkoły podstawowej w Świerklańcu. Do wszystkich tych placówek posiłki dostarczał Dom Dziennego Pobytu „Rodzina” Caritas Diecezji Gliwickiej. Bakterie wykryto w próbkach surówki z białej kapusty z koperkiem.

Jedna z dwóch kuchni placówki w związku z wynikami badań zawiesiła działalność. 

- To w tej kuchni wykryto skażoną surówkę, kierownictwo zdecydowało o jej zamknięciu. Z dniem 30 września zakończono tam wydawanie posiłków i przystąpiono do zabiegów dezynfekcji. Zleciliśmy również, aby w trybie natychmiastowym usunięto zaniedbania natury higienicznej. 17 osób personelu przeszło badania, 3 osoby z tego grona okazały się nosicielami bakterii, bez objawów choroby

– powiedziała dziś Hanna Nabrdalik.

Kierownictwo Domu Dziennego Pobytu „Rodzina” Caritas Diecezji Gliwickiej zapewniło w oświadczeniu, że pozostaje w stałym kontakcie z inspektorami sanepidu w Gliwicach i podejmują wszelkie czynności, które wyeliminują w przyszłości czynniki mogące spowodować jakiekolwiek zagrożenie.

W placówce wdrożono procedury naprawcze. Wymieniono pojemniki plastikowe do przechowywania półproduktów i żywności. Odkamieniono i oczyszczono wszystkie punkty wodne doprowadzające wodę do kotłów. Mimo zakupu jaj naświetlanych i z certyfikatem świadczącym o tym, że są wolne od salmonelli, wprowadzono dodatkowe naświetlania w odpowiednim stanowisku w kuchni. Zmodyfikowano także punkt oczyszczania pojemników po pozostałościach jedzenia i ponownie przeszkolono pracowników.

Kuchnia została zdezynfekowana przez firmę zewnętrzną i poddana ozonowaniu, a pracownicy skierowani na badania, a w razie konieczności odsunięci od pracy. Dodatkowo dwukrotnie pobrano wymazy z urządzeń i powierzchni roboczych, by sprawdzić czy występują bakterie. Wyniki badań nie wykazały ich obecności.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl