Dziś o godz. 12:00 w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na nowego dyrektora Straego Teatru w Krakowie został mianowany Marek Mikos, który przejmie schedę po Janie Klacie. Mikos najpierw zdobył najwięcej głosów Komisji Konkursowej, a dziś jego nominację oficjalnie potwierdził wicepremier Piotr Gliński.

Na początku maja odbyło się drugie posiedzenie Komisji Konkursowej powołanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Po analizie przedłożonych przez kandydatów koncepcji kierowania instytucją, przeprowadzeniu rozmów z kandydatami oraz dyskusji Komisja Konkursowa w głosowaniu jawnym podjęła uchwałę o rekomendowaniu Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako kandydata na stanowisko dyrektora Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie pana Marka Mikosa. Dziś o godz. 12:00 tę nominację oficjalnie podpisał minister Piotr Gliński.

Marek Mikos  jest dziennikarzem, w latach 2010-2011 pełnił funkcję kierownika literackiego nowohuckiego Teatru Ludowego, szefował również TVP Kielce. Był recenzentem "Gazety Wyborczej".

Rekomendację Marka Mikosa poparło pięcioro z dziewięciorga członków komisji - Agnieszka Komar-Morawska - dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury (przewodnicząca komisji), Joanna Wnuk-Nazarowa - dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z siedzibą w Katowicach, Bernadeta Sondej - doradczyni wiceminister Wandy Zwinogrodzkiej, Antoni Libera - pisarz, tłumacz i reżyser teatralny, oraz Jakub Moroz - zastępca dyrektora TVP Kultura.  

Podczas wtorkowej konferencji zarówno Marek Mikos jak i Michał Gieleta nie kryli świadomości tego, w jakiej atmosferze objemują stanowiska. To jednak nie przekreśla ich entuzjazmu i nadziei na to, że wspólnie uda się utrzymać zgrany zespół w Starym Teatrze:


Mam pełną świadomość misji, jakiej się podejmuję. Cieszę się, że będę miał do czynienia z tak znakomitym zespołem

- mówi w rozmowie z "Gazetą Polską Codziennie" Marek Mikos.

Wybór kogokolwiek innego niż Jan Klata od początku wiązał się z dużymi emocjami. Jestem jednak w kontakcie z zespołem teatru i mam nadzieję, że w miarę współpracy i zaprezentowania moich planów dotyczących dalszego kierunku jego rozwoju, dojdziemy do porozumienia

- odpowiedział na pytanie o to, czy nie boi się negatywnych reakcji ze strony twórców Starego Teatru.


Oprócz Mikosa, Starym Teatrem będzie współkierował Michał Gieleta, który ma sprawować funkcję dyrektora artystycznego. Gieleta to twórca o polsko-włoskich korzeniach, który w wieku 14 lat zamieszkał w Wielkiej Brytanii, tam studiował i kształcił reżyserski warsztat pod okiem samego Franco Zeffirellego. Reżyser ma za sobą realizacje dzieł dramatycznych i operowych na całym świecie – m.in. w Stanach Zjednoczonych, Skandynawii, we Włoszech i w Południowej Afryce.


Wierzę, że moje doświadczenie na arenie międzynarodowej w połączeniu ze znawstwem Marka Mikosa zaowocuje jeszcze lepszą jakością spektakli na deskach Starego Teatru 

- mówił w MKiDN Michał Gieleta.

Nowa dyrekcja obejmie pieczę nad Starym Teatrem 1 września 2017 roku.