Były szef policji ekspertem TVN. Co robił, gdy bito uczestników Marszu Niepodległości?

  

Śmierć Igora Stachowiaka na komisariacie policji odbiła się szerokim echem w całej Polsce. Dzisiaj komendant dolnośląskiej policji, jego zastępca ds. prewencji i komendant miejski zostali odwołani ze stanowisk. Odwołany został także funkcjonariusz, który był komendantem miejskim we Wrocławiu rok temu.

Sprawę Igora nagłośniła stacja TVN, emitując reportaż, w którym m.in. pokazano zapis z kamery. Policjanci mieli użyć wobec zatrzymanego mężczyzny paralizatora Reporterzy tej stacji postanowili poprosić o komentarz w sprawie byłego komendanta głównego policji generał Marka Działoszyńskiego.

Przypomnijmy zatem, że to właśnie za kadencji gen. Działoszyńskiego (od 10 stycznia 2012 do 11 lutego 2015) podczas Marszów Niepodległości, szczególnie w latach 2012 i 2014, policja prowadziła celowe prowokacje wobec demonstrantów. Po zakończeniu Marszów przeprowadzano łapanki, a na zatrzymanych wymuszano przyznanie się do winy, wmawiając, że odmowa skutkować będzie nieuchronnym więzieniem.

ZOBACZ POLICYJNĄ PROWOKACJĘ W 2012 ROKU:


Warto przypomnieć w tym kontekście przypadek dwudziestolatka ze Śląska, który mimo szykan ze strony policji odmówił przyznania się do winy, tj. do udziału w zbiegowisku. Reakcją policjantów było pobicie młodego człowieka w celi. Mimo braku dowodów winy i innych ustawowych przesłanek został wobec niego zastosowany przez sąd areszt, w którym spędził miesiąc. Chłopak był tak przestraszony, że o fakcie bicia go przez funkcjonariuszy nie powiedział nawet adwokatowi z Zespołu Prawnego Marszu podczas odwiedzin w areszcie.

W 2014 r. w Łodzi, we Wrocławiu, na Podkarpaciu i Mazowszu policjanci przeszukiwali mieszkania członków ugrupowań narodowych, kibiców oraz niezrzeszonych w żadnych organizacjach, którzy planowali udział w Marszu Niepodległości.

Uczniowie wyciągani są z lekcji, pracownicy z zakładów pracy, młodociani działacze przeszukiwani są w swoich domach na oczach rodziców. Apelujemy do policji i prokuratury o zaprzestanie nękania uczestników Marszu Niepodległości!

– mówił wtedy Marcin Iwanowski z zespołu prawnego Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

Najgłośniejsza sprawą było brutalne pobicie Daniela Kloca, uczestnika Marszu Niepodległości w 2011 r. Wtedy generał Działoszyński był jeszcze komendantem wojewódzkim policji w Łodzi. Ale zdarzenie, które zarejestrowały kamery, obrazowało stan, w jakim znajdowała się policja za rządów Platformy Obywatelskiej. Karol C., mundurowy, który brutalnie pobił Daniela, przyznał się do winy nieuzasadnionego i bezprawnego użycia siły.

ZOBACZ WIDEO: To jego kopał w twarz policjant sadysta!
CZYTAJ WIECEJ: Policjant-sadysta nie będzie bezkarny. Więzienie w zawieszeniu i wyrzucenie z policji

Gen. Działoszyński po tych doświadczeniach, dzisiaj nie ma wątpliwości jak policjanci powinni się zachowywać i na antenie TVN mówi:

 Gdyby do mnie takie materiały trafiły, gdybym je widział, to ja nie miałbym wątpliwości, że nie ma miejsca w szeregach policji dla tego funkcjonariusza i tych, którzy się tej sprawie przyglądali. (...) Jeśli to było nadużycie uprawnień przez jednego z funkcjonariuszy, to inni mają obowiązek zareagować, a nie biernie się przyglądać albo wręcz wspierać 

- ocenił.

Były komendant jest przekonany, że w przypadku Igora Stachowiaka złamano procedury

Myślę, że czerwona lampka powinna zapalić się każdemu, kto oglądał ten materiał w momencie, gdy ta osoba zatrzymana zostaje wprowadzona do strefy poza kontrolą monitoringu w komisariacie. To, myślę, już jest działanie, które jest trudne do usprawiedliwienia (...). Nie wolno używać środków przymusu wyższych, jeśli osoba jest zakuta w kajdanki

– zaznaczył Działoszyński.

Stachowiak w połowie maja ubiegłego roku został zatrzymany na wrocławskim rynku. Policja poszukiwała go za oszustwa. Według funkcjonariuszy, mężczyzna był agresywny. Po przewiezieniu na komisariat mężczyzna stracił przytomność i pomimo reanimacji zmarł. O sprawie zrobiło się głośno po wyemitowaniu sobotniego reportażu w TVN, gdzie m.in. pokazano zapis z kamery paralizatora, którego kilkakrotnie użyto wobec mężczyzny.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP,TVN,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szkocja chce referendum ws. niepodległości

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/27707

  

Szkocki parlament opowiedział się w środę za przeprowadzeniem nowego referendum w sprawie niepodległości Szkocji. Zdecydował też, że przed budynkiem parlamentu po brexicie wciąż będzie wywieszona flaga Unii Europejskiej.

Za przeprowadzeniem referendum zagłosowało w Edynburgu 64 członków parlamentu, przeciw było 54.

Wiążące referendum nie może się jednak odbyć bez zgody brytyjskiego rządu, a premier Boris Johnson w tym miesiącu odrzucił już jeden wniosek o referendum niepodległościowe. Stwierdził, że plebiscyt z 2014 roku, w którym Szkoci wypowiedzieli się przeciw niepodległości, miał być głosowaniem "jedynym w tym pokoleniu".

Szkocki rząd twierdzi jednak, że brexit wszystko zmienia. W 2016 roku w referendum w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej większość Szkotów opowiedziała się za pozostaniem w UE.

"Jesteśmy zaledwie dwa dni od utraty członkostwa w UE i wszystkich praw, które za tym idą"

- powiedziała w środę szefowa autonomicznego rządu Szkocji Nicola Sturgeon.

"Moim zdaniem ponad wszelką wątpliwość jedynym realnym sposobem na to, żeby Szkocja wróciła do serca Europy (...), jest zostanie niepodległym państwem"

- stwierdziła.

Parlament Europejski w Brukseli w środowym głosowaniu poparł umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Decyzja ta otwiera formalnie drogę do brexitu.

Wielka Brytania ma w uporządkowany sposób wystąpić z Unii Europejskiej 31 stycznia. Następnie rozpocznie się 11-miesięczny okres przejściowy, w którym powinny odbyć się negocjacje w sprawie przyszłych relacji handlowych między Zjednoczonym Królestwem a UE. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts