Skandal w Szwecji. Stworzyli „czarną listę” internautów. Są na niej Polacy!

  

W Szwecji pojawił się tajemniczy rejestr osób, pomówionych o szerzenie „mowy nienawiści” lub kierowanie gróźb pod adresem imigrantów, kobiet oraz środowisk LGBT. Na „czarną listę” trafiło wielu aktywnych użytkowników mediów społecznościowych. Są wśród nich także polscy internauci!

Jak wynika z informacji mediów, pomysłodawcą całego projektu jest „Instytut Szwedzki”, który podlega bezpośrednio szwedzkiemu rządowi. To właśnie Instytut zlecił przygotowanie listy osób, które za pośrednictwem Twittera wyrażały „niewłaściwe poglądy”. Tak narodził się pomysł wyszukiwarki, w której można było wpisać nazwisko lub internetową ksywkę danego użytkownika, aby sprawdzić, czy znajduje się on na „czarnej liście”.

Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że wśród wyszukiwanych osób można znaleźć także polskich internautów, nie mających nic wspólnego z mową nienawiści w internecie, a tym bardziej ze Szwecją.

„Instytut Szwedzki” chwalił się sporą skutecznością swojego narzędzia. Informowano, że czarna lista blokowanych kont składa się z:

- Około 12 000 kont międzynarodowych i szwedzkich, za pośrednictwem których rozpowszechniano groźby, agresywne wpisy oraz próby podżegania przeciwko imigrantom, kobietom oraz środowiskom LGBT, a także także przeciwko organizacjom zajmujących się prawami człowieka. Konta te często mają konotacje prawicowe i/lub neonazistowskie ukierunkowane na przemoc.
- Około 2000 innych kont, takich jak spam boty porno oraz konta wykorzystywane do rozsyłania spamu reklamowego lub wirusów i złośliwego oprogramowania.
- Ponadto niewielką liczbę kont zablokowano na podstawie negatywnej oceny „kuratora” projektu – czytamy na stronie internetowej „Instytutu Szwedzkiego”.

Gdy sprawą zainteresowały się media, władze Instytutu wyjaśniły, że blokada kont i sporządzenie „czarnej listy” miało na celu ograniczenie zagrożeń związanych z rozpowszechnianiem „mowy nienawiści” w internecie i przypadkami propagowania agresji w sieci. Wybuchł skandal.

- Instytut Szwedzki zdał sobie sprawę, że ta decyzja spowodowała wiele nowych pytań dotyczących tego, w jaki sposób agencja rządowa powinna obsługiwać blokowanie kont w mediach społecznościowych i odczuł potrzebę dalszej analizy tego problemu. W rezultacie Instytut Szwedzki odblokował wszystkie konta, które zostały zablokowane w dniach 8-14 maja i oficjalnie przeprosił każdego użytkownika, kiedykolwiek zablokowanego konta – czytamy w komunikacie.

Co więcej Instytut zapewnia, że skontaktowało się z nim wiele osób twierdzących, iż blokady ich kont dokonano w wyniku błędu lub wskutek fałszywych doniesień. Wszystkie tego typu przypadki mają być wnikliwie analizowane.

- Naprawdę przepraszamy za każdego, kto czuje się blokowany bez powodu – mówi Jenny Ljung, szef działu Brand Sweden Unit w „Instytucie Szwedzkim”.

Wszystkie osoby, które trafiły na „czarną listę” szwedzkich władz bez powodu lub zostały zablokowane przez pomyłkę mogą to zgłosić za pośrednictwem specjalnego formularza: TUTAJ
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: yheteridag.se,si.se,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Już za tydzień wybory do europarlamentu. Wiemy, kiedy ogłoszone zostaną oficjalne wyniki

/ Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

Za tydzień - w niedzielę 26 maja - odbędą się wybory do europarlamentu. - Państwowa Komisja Wyborcza i Krajowe Biuro Wyborcze są przygotowane do eurowyborów. Wszystkie obwodowe komisje wyborcze zostały powołane - poinformowała szefowa KBW Magdalena Pietrzak. Przekazała też, kiedy poznamy oficjalne wyniki wyborów - będzie to wtorek 28 maja.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w przyszłą niedzielę. Polacy wybiorą w nich 52 europosłów spośród ponad 800 kandydatów. Liczba ta została ustalona przy założeniu, że w nowej kadencji w europarlamencie nie będzie już brytyjskich posłów.

Wszystko wskazuje jednak na to, że na początku nowej kadencji europarlamentarnej Wielka Brytania wciąż będzie państwem członkowskim UE. W związku z tym w nowym europarlamencie Polska obsadzi 51, a nie 52 mandaty. Zastosowane zostaną przepisy specjalnej ustawy, określającej zasady na jakich wskazany zostanie ten z wybranych w majowych wyborach posłów do europarlamentu, który nie obejmie mandatu.

Szefowa KBW Magdalena Pietrzak powiedziała, że zarówno Państwowa Komisja Wyborcza, jak i Krajowe Biuro Wyborcze są przygotowane do eurowyborów.

Na bieżąco wykonujemy wszystkie zadania wynikające z kalendarza wyborczego

 - wskazywała.

Także informatyczny system Wsparcia Organów Wyborczych - jak mówiła - pozytywnie przeszedł testy.

Nie mamy obaw, że jest jakiś problem z systemem. System działa i wspomaga organy wyborcze

 - podkreśliła Pietrzak.

Dodała, że nigdy nie ma stuprocentowej pewności, że system informatyczny zadziała poprawnie, jednak - jak uspokajała - KBW ma przygotowane warianty na różne ewentualności.

Pietrzak przekazała, że przed majowymi eurowyborami nie było problemów z powołaniem składów obwodowych komisji wyborczych. Taki problem wystąpił przed wyborami samorządowymi w 2018 r.

Nie mamy sygnałów o żadnych brakach, raczej odwrotnie - dostajemy informacje, że ktoś nie został wybrany, bo był nadmiar chętnych do komisji. Niestety wszystkich nie można wybrać

 - mówiła.

Przypomniała, że w zgłaszaniu kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych pierwszeństwo mają komitety wyborcze.

W wyborach samorządowych komitety nie zgłaszały ludzi do komisji, teraz komitety w pełni sprawdziły się. W związku z tym, wyborcy, którzy od ostatniej nowelizacji Kodeksu wyborczego mają możliwość bezpośrednio zgłaszać swoją kandydaturę na członka komisji byli wybierani w drugiej kolejności. Tam, gdzie komitety zgłosiły odpowiednią liczbę członków, tam wyborcy nie zostali w ogóle powołani w skład komisji

 - wyjaśniła.

Zdaniem szefowej KBW oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego powinniśmy poznać we wtorek 28 maja.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl