W centrum Żytomierza, na ulicy im. śp. Lecha Kaczyńskiego rozpoczęły się uroczystości związane z odsłonięciem tablicy pamiątkowej poświęconej tragicznie zmarłemu prezydentowi RP. W uroczystościach biorą udział przedstawiciele polskich i ukraińskich władz. Obecny jest również redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz. Uroczystość nie mogłaby się odbyć, gdyby nie wsparcie Giełdy Papierów Wartościowych i prezesa GPW Jarosława Grzywińskiego.

O upamiętnienie Lecha Kaczyńskiego od kilku lat występowało Zjednoczenie Szlachty Polskiej na Żytomierszczyźnie. Ufundowana przez Fundację Wolność i Demokracja tablica znajduje się na budynku nr 1 przy ulicy Lecha Kaczyńskiego. Położona jest ona tuż obok centralnego placu miasta. W uroczystości biorą udział wicemarszałek Sejmu RP Ryszard Terlecki i szef Gabinetu Prezydenta RP minister Adam Kwiatkowski.

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poprzedziła Msza św. W intencji śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wszystkich poległych w katastrofie.

- Lech Kaczyński mówił o tym, jak ważna jest wolna i niepodległa Ukraina i starał się wpisywać konkretne posunięcia w realizację tego planu. Kiedy słyszymy, że nasi sąsiedzi o tym pamiętają i wyrażają wdzięczność, to ważny moment. To jest moment, o którym trzeba głośno mówić, możemy być dumni, że nasi sąsiedzi o naszym prezydencie pamiętają. To bardzo ważne wydarzenie, także dla Polaków mieszkających tam. Oni inicjowali i prosili władze miasta, aby była ulica Lecha Kaczyńskiego, aby było miejsce, tablica, upamiętniająca człowieka, który zrobił wiele dla poprawienia relacji polsko-ukraińskich. To ważny dzień, bo pamiętamy o prezydencie Lechu Kaczyńskim i ważny dzień, bo pokazujemy, że można budować dobre relacje i są politycy, którzy swoim życiem udowodnili, że jest to możliwe. Będziemy mieli polskie miejsce w Żytomierzu – mówił na antenie Telewizji Republika Adam Kwiatkowski.

Szef Gabinetu Prezydenta RP minister Adam Kwiatkowski przypomniał także, że śp. prezydent Lech Kaczyński wielokrotnie podkreślał, jak ważne są dla niego relacje z sąsiadującymi z Polską państwami.

- Pan prezydent Lech Kaczyński mówił o tym, jak ważne są relacje z naszymi sąsiadami i państwami, które mają podobną historię ostatnich lat i swoją postawą budował przyjaźń między narodami i nie wahał się sam brać udział w wydarzeniach, które wymagały zaangażowania, także wtedy, kiedy gruzińska niepodległość była wystawiona na próbę. Kaczyński mówił o tym, jak ważna jest wolna i niepodległa Ukraina i starał się wpisywać konkretne posunięcia w realizację tego planu. Kiedy słyszymy, że nasi sąsiedzi o tym pamiętają i wyrażają wdzięczność, to ważny moment. To jest moment, o którym trzeba głośno mówić, możemy być dumni, że nasi sąsiedzi o naszym prezydencie pamiętają. Myślę, że czas prezydentury Lecha Kaczyńskiego jest czasem, który wspominamy, który zaistniał w naszej historii konkretnymi decyzjami i ruchami. Podejmował je w kontekście naszych relacji z najbliższymi sąsiadami i tego dowodem jest uroczystość, której świadkami będziemy w Żytomierzu – mówił Adam Kwiatkowski.