Pamiętają o zasługach śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W Żytomierzu oddano hołd

  

W centrum Żytomierza, na ulicy im. śp. Lecha Kaczyńskiego rozpoczęły się uroczystości związane z odsłonięciem tablicy pamiątkowej poświęconej tragicznie zmarłemu prezydentowi RP. W uroczystościach biorą udział przedstawiciele polskich i ukraińskich władz. Obecny jest również redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz. Uroczystość nie mogłaby się odbyć, gdyby nie wsparcie Giełdy Papierów Wartościowych i prezesa GPW Jarosława Grzywińskiego.

O upamiętnienie Lecha Kaczyńskiego od kilku lat występowało Zjednoczenie Szlachty Polskiej na Żytomierszczyźnie. Ufundowana przez Fundację Wolność i Demokracja tablica znajduje się na budynku nr 1 przy ulicy Lecha Kaczyńskiego. Położona jest ona tuż obok centralnego placu miasta. W uroczystości biorą udział wicemarszałek Sejmu RP Ryszard Terlecki i szef Gabinetu Prezydenta RP minister Adam Kwiatkowski.

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poprzedziła Msza św. W intencji śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wszystkich poległych w katastrofie.

- Lech Kaczyński mówił o tym, jak ważna jest wolna i niepodległa Ukraina i starał się wpisywać konkretne posunięcia w realizację tego planu. Kiedy słyszymy, że nasi sąsiedzi o tym pamiętają i wyrażają wdzięczność, to ważny moment. To jest moment, o którym trzeba głośno mówić, możemy być dumni, że nasi sąsiedzi o naszym prezydencie pamiętają. To bardzo ważne wydarzenie, także dla Polaków mieszkających tam. Oni inicjowali i prosili władze miasta, aby była ulica Lecha Kaczyńskiego, aby było miejsce, tablica, upamiętniająca człowieka, który zrobił wiele dla poprawienia relacji polsko-ukraińskich. To ważny dzień, bo pamiętamy o prezydencie Lechu Kaczyńskim i ważny dzień, bo pokazujemy, że można budować dobre relacje i są politycy, którzy swoim życiem udowodnili, że jest to możliwe. Będziemy mieli polskie miejsce w Żytomierzu – mówił na antenie Telewizji Republika Adam Kwiatkowski.

Szef Gabinetu Prezydenta RP minister Adam Kwiatkowski przypomniał także, że śp. prezydent Lech Kaczyński wielokrotnie podkreślał, jak ważne są dla niego relacje z sąsiadującymi z Polską państwami.

- Pan prezydent Lech Kaczyński mówił o tym, jak ważne są relacje z naszymi sąsiadami i państwami, które mają podobną historię ostatnich lat i swoją postawą budował przyjaźń między narodami i nie wahał się sam brać udział w wydarzeniach, które wymagały zaangażowania, także wtedy, kiedy gruzińska niepodległość była wystawiona na próbę. Kaczyński mówił o tym, jak ważna jest wolna i niepodległa Ukraina i starał się wpisywać konkretne posunięcia w realizację tego planu. Kiedy słyszymy, że nasi sąsiedzi o tym pamiętają i wyrażają wdzięczność, to ważny moment. To jest moment, o którym trzeba głośno mówić, możemy być dumni, że nasi sąsiedzi o naszym prezydencie pamiętają. Myślę, że czas prezydentury Lecha Kaczyńskiego jest czasem, który wspominamy, który zaistniał w naszej historii konkretnymi decyzjami i ruchami. Podejmował je w kontekście naszych relacji z najbliższymi sąsiadami i tego dowodem jest uroczystość, której świadkami będziemy w Żytomierzu – mówił Adam Kwiatkowski. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Telewizja Republika,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wyłowiono niewybuchy i kontener śmieci

Zdjęcie ilustracyjne / By Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Lamiot (w oparciu o szablon praw autorskich). - Źródło nie zostało podane w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to praca własna (w oparciu o szablon praw au

  

Podczas sprzątania Kanału Łuczańskiego w Giżycku nurkowie znaleźli dwa niewybuchy. Zabezpiecza je policja - poinformował prezes giżyckiego Klubu Płetwonurków "Płetwal" Sebastian Łepkowski. Z kanału wyłowiono kontener śmieci, w tym wojskowy stary hełm, wagę szalkową i kilka kotwic.

Szef klubu "Płetwal" powiedział, że niewybuchy znajdują się blisko brzegu i zabezpiecza je policja.

"Ponieważ są one blisko brzegu, nie blokują żeglugi po kanale" - dodał.

W akcji sprzątania Kanału Łuczańskiego uczestniczyło 28 nurków z "Płetwala", MOPR, Ośrodka Szkolno-Treningowego Wojsk Lądowych w Orzyszu, klubu "Podwodny jeleń" w Łomży oraz indywidualni nurkowie z Gołdapi. Przez ponad dwie godziny ekipa wyłowiła z dna kanału duży kontener śmieci, wśród których były m.in.: wojskowy stary hełm, waga szalkowa, kilka kotwic oraz miecz od jachtu.

Akcja sprzątania kanału odbywa się od wielu lat zawsze po zakończeniu sezonu żeglarskiego. Współorganizuje ją giżycki urząd miasta.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl