Będziemy konsekwentnie realizować nasz program i zrealizujemy go do końca - powiedziała dziś premier Beata Szydło otwierając w Warszawie siódmą edycję kongresu Polska Wielki Projekt. Zaznaczyła, że w przyszłości potrzebne będą kolejne pomysły i projekty programowe. Szefowa rządu zaznaczyła, że idee wypracowane na kongresie - obok dyskusji prowadzonych przez polityków PiS podczas spotkań wyborczych - stanowiły podstawę programu PiS oraz jej rządu.

Program ten - mówiła - „mniej lub bardziej udolnie, ale z pełną determinacją i konsekwentnie realizujemy, naprawiając również błędy, które po drodze popełniamy, bo tak się to dzieje i tak to zawsze w życiu jest”.

Będziemy (go) konsekwentnie realizować i zrealizujemy do końca

- podkreśliła Beata Szydło.


Jak dodała, kiedy wyczerpane zostaną te już przyjęte w programie rządowym pomysły i projekty, potrzebne będą kolejne.

I to jest wielka rola państwa, żebyście w tych kolejnych edycjach kongresu, również na tej tegorocznej, dyskutując o Polsce, o wielkiej Polsce, która jest tym naszym domem, naszą wspólną sprawą, ale też o Polsce, która jest naszym wielkim marzeniem, które się spełnia w tej chwili, żebyście państwo dali nam, politykom, wskazali te dobre kierunki, w których powinniśmy pójść, byśmy mogli powiedzieć, że Polska Wielki Projekt to nie jest tylko kongres

- powiedziała premier.

Głos do zebranych zabrał również wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.

Bez archipelagu polskości - przypominam, że to jest termin, który wprowadził do polskiego życia publicznego, do polskiej nauki poniekąd prof. Andrzej Zybertowicz kilka lat temu właśnie na naszym kongresie - nie byłoby w Polsce demokracji

- mówił.

Jak dodał, „demokracja nie funkcjonuje bez społeczeństwa obywatelskiego i nie byłoby także skutecznej demokracji, bo w ostatnich wyborach polska demokracja okazała się - mimo że była to demokracja bardzo okrajana, instytucjonalnie bardzo słaba - to okazała się skuteczna”.

Nastąpiła zmiana władzy i ona w dużej mierze nastąpiała dzięki temu, że w Polsce ten archipelag polskości, społeczeństwo obywatelskie było skuteczne także poprzez swoje zaangażowanie w te wybory 2015 roku

- stwierdził wicepremier.


Zobacz też: VII Kongres Polska Wielki Projekt – TRANSMISJA

Gliński, mówiąc o kształtowaniu się polskiego społeczeństwa obywatelskiego po 1989 roku, wskazał, że „sektor obywatelski, który powinien dbać o swoją niezależność, żyjąc otoczony bardzo silnymi sektorami - biznesowym i politycznym - ulegał tym sektorom i to w stopniu bardzo istotnym, co powodowało wtórnie, że on się tak nie rozwijał dynamicznie, jakbyśmy chcieli”.

Innym zjawiskiem negatywnym była bardzo duża dysproporcja wewnętrzna, narastające dysproporcje w rozwoju i skali funkcjonowania organizacji - bardzo szybko wytworzyła się grupa organizacji obywatelskich profesjonalnych, które się dobrze dostosowywały do okoliczności, do warunków działania, a z tyłu pozostawała coraz słabsza, chociaż liczniejsza grupa organizacji słabych, organizacji, które z trudem przeżywały, które miały charakter lokalny, często incydentalny (...)".

Rozpoczęty w czwartek VII Kongres Polska Wielki odbywa się pod hasłem „Wolność - polski projekt dla Europy”. Zaplanowano m.in. panele dyskusyjne z udziałem ministrów oraz przedstawicieli świata nauki, gospodarki i kultury. W sobotę zostanie wręczona nagroda im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a w niedzielę medal „Odwaga i Wiarygodność”. Wśród panelistów znajdą się m.in. prof. Gunnar Heinsohn oraz dr Jonathan Ostry. Będą także: wicepremier minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski oraz liczne grono historyków, publicystów, ekonomistów i przedsiębiorców.