Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani i przedstawiciel Malty, która przewodniczy w tym półroczu UE, podpisali dziś w Strasburgu w obecności prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki porozumienie o zniesieniu wiz dla obywateli tego kraju.
 
Przepisy dotyczące zniesienia wiz dla Ukraińców wejdą w życie 20 dni po ich opublikowaniu w oficjalnym dzienniku urzędowym UE. Będzie to oznaczało, że Ukraińcy, którzy mają paszporty biometryczne, będą mogli wjechać do krajów członkowskich UE (z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Irlandii) bez wizy na 90 dni w ciągu pół roku w celach biznesowych, turystycznych czy rodzinnych.
 
Zniesienie przez Unię Europejską wiz dla obywateli Ukrainy Rada UE zatwierdziła 11 maja. Wcześniej, 6 kwietnia, porozumienie w tej sprawie zostało przegłosowane przez Parlament Europejski.
 
Prezydent Poroszenko powiedział po ceremonii, że wraz z podpisaniem decyzji legislacyjnych dotyczących wprowadzenia ruchu bezwizowego UE dla Ukraińców Ukraina wraca do rodziny europejskiej.

To historyczny dzień tak dla Ukrainy, jak i dla UE. Ukraina wraca do europejskiej rodziny i odchodzi o sowieckiej przeszłości

- podkreślił.