Premier: Program 500+ wzmocnił gospodarkę

  

Dane o gospodarce w I kwartale są niezwykle optymistyczne. Duży udział we wzroście PKB ma konsumpcja, a zwiększona konsumpcja wynika z realizacji programu 500+. - uważa premier Beata Szydło. 

PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie w pierwszym kwartale 2017 r. o 4,0 proc. w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku - poinformował we w tzw. szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści oczekiwali, że w I kwartale gospodarka urosła o 3,9 proc. rok do roku.

"Te wyniki gospodarcze są niezwykle optymistyczne, cieszymy się z nich, to jest duży sukces - 4 proc." - powiedziała Beata Szydło po posiedzeniu rządu. Zwróciła uwagę na pozostałe wskaźniki za pierwszy kwartał np. dotyczące eksportu.

Poinformowała przy tym, że poprosi na najbliższym posiedzeniu rządu wicepremiera Mateusza Morawieckiego i wiceministra rozwoju Jerzego Kwiecińskiego, żeby przedstawili szczegółową informację na ten temat. "Bo warto to podkreślać, bo warto o tym mówić, dlatego że polska gospodarka świetnie się rozwija, są nie tylko bardzo dobre wyniki, nie tylko dobra perspektywa, ale również (...) jest duże zainteresowanie współpracą gospodarczą z Polski i to jest naprawdę bardzo, bardzo dobra wiadomość" - powiedziała.

Podziękowała przy tym całemu rządowi za pracę, zaznaczając, że "ten okręt gospodarczy" prowadzi wicepremier Morawiecki razem z ministrami, którzy zasiadają w Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów.

Nie zapominajmy, że duży procent w tym wzroście ma konsumpcja, a konsumpcja to jest przede wszystkim 500+; ta zwiększona konsumpcja, a więc to, na co czekaliśmy. Na początku, kiedy program 500+ został wprowadzony były obawy, czy się rzeczywiście przełoży na wzrost konsumpcji. W tej chwili już widzimy po tych wynikach i końcówki ubiegłego roku i I kw. tego roku, że te wyniki są bardzo dobre

- powiedziała.

Premier podkreśliła bardzo duży sukces Ministerstwa Finansów kierowanego przez Mateusza Morawieckiego, który polega na tym, że udało się uszczelnić system VAT. Wskazała, że dochody z tego podatku nie wypływają do szarej strefy, ale wpływają do budżetu. "To jest duża zasługa także pana ministra Ziobro (ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro - PAP), który przygotował też odpowiednie regulacje prawne, poprzedniego ministra finansów Pawła Szałamachy, pana ministra Mariana Banasia, który odpowiada za nową administrację skarbową" - mówiła szefowa rządu.

Dodała, że podziękowania należą się też przedsiębiorcom - "tym wszystkim, którzy tworzą miejsca pracy, prowadzą firmy, zakładają nową działalność, kontynuują działalność, którą już wcześniej założyli".

To jest sukces naprawdę nasz wspólny i powinniśmy się cieszyć wszyscy, wszyscy Polacy, bo dobre wyniki, wskaźniki gospodarcze przekładają się na lepsze życie wszystkich Polaków i to jest nasz cel, priorytet. Po to wprowadziliśmy zmiany w prawie, będziemy jeszcze to kontynuowali, po to realizujemy Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju, po to wprowadzamy te zmiany, które mają ułatwiać przedsiębiorcom funkcjonowanie

- mówiła szefowa rządu.

Podkreśliła, że dziś zaczynamy odczuwać efekty zmian, które polski rząd przygotował właśnie po to, aby Polska szybciej się rozwijała. Przypomniała też rekordowo niskie bezrobocie. "Cieszmy się wszyscy, bo to jest nasz wspólny sukces. Polska gospodarka rozwija się coraz szybciej i to jest sukces wszystkich Polaków" - podsumowała premier. 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rekordowa ilość nielegalnego tytoniu

/ cbsp.policja.pl

  

KAS i CBŚP zatrzymały mieszkańca powiatu piaseczyńskiego, który w magazynie przechowywał 70 ton krajanki tytoniowej. To rekordowe przejęcie nielegalnego towaru. Aby go przetransportować potrzeba było sześciu tirów – podały służby.

Rzecznik Centralnego Biura Śledczego Policji kom. Iwona Jurkiewicz poinformowała w piątek, że ilość nielegalnego tytoniu, którą służby zabezpieczyły w powiecie piaseczyńskim była "rekordowa". Działania prowadzone były przez funkcjonariuszy CBŚP z Białegostoku i Suwałk wspólnie z Podlaskim Urzędem Celno-Skarbowym.

"Dzięki zebranym informacjom funkcjonariusze dotarli do powiatu piaseczyńskiego gdzie w hali magazynowane były duże ilości nielegalnego tytoniu. Mundurowi znaleźli kartony z blisko 70 tonami wysokiej jakości suszu tytoniowego. Była także maszyna do suszenia tytoniu" – podała kom. Jurkiewicz.

W trakcie działań zatrzymany został 34-letni Marcin J.

Śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Rejonowa w Piasecznie. "Prokurator przedstawił Marcinowi J. zarzut popełnienia przestępstwa skarbowego w postaci nielegalnego przechowywania suszu tytoniowego. Podejrzany spowodował uszczuplenie należności publicznoprawnych w postaci podatku akcyzowego w kwocie ponad 31 milionów złotych i podatku VAT w kwocie ponad 2 milionów złotych" – podał prok. Karol Borchólski z Działu Prasowego Prokuratury Krajowej.

"Aby przetransportować tak dużą ilość nielegalnego towaru do magazynów depozytowych Służby Celno-Skarbowej użyto aż sześciu samochodów ciężarowych z naczepami, tzw. tirów" - powiedział asp. Maciej Czarnecki z zespołu prasowego Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.

"Magazynowany przez podejrzanego towar mógł służyć do zaopatrywania nielegalnych fabryk. W tej ilości tytoniu można wyprodukować co najmniej 70 milionów sztuk papierosów" – podała kom. Jurkiewicz.

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Piasecznie zastosował wobec Marcina J. tymczasowy areszt. Za przestępstwa skarbowe podejrzanemu grozi kara do 6 lat pozbawienia więzienia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl