Wstążka św. Jerzego, symbol rosyjskiej agresji na Ukrainę i znak rozpoznawczy wspieranych przez Moskwę separatystów z Donbasu został zakazany. Parlament Ukrainy wprowadził karę grzywny za produkcję i używanie pomarańczowo-czarnej wstążki.

Wstążka św. Jerzego była częścią radzieckiego medalu za zwycięstwo nad Niemcami w drugiej wojnie światowej. Akcja jej noszenia została zainicjowana przez rosyjskie media w 2005 roku, w 60. rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej, i kontynuowana jest w Rosji i w niektórych krajach postsowieckich do dziś.

Deputowani Rady Najwyższej (parlamentu) zakazali wstążki, wprowadzając we wtorek zmiany do kodeksu wykroczeń administracyjnych, które poparło w głosowaniu 238 posłów w liczącym 450 osób parlamencie. Za złamanie zakazu grozi grzywna równowartości od 120 do 360 złotych, a przy ponownym naruszeniu przepisu od 360 do 720 złotych. Minimalna płaca na Ukrainie w 2017 roku to równowartość ok. 460 złotych.

Tak zwana wstążka gieorgijewska już od dawna jest symbolem rosyjskiej agresji” na Ukrainie – mówił autor przyjętych zmian prawnych, deputowany Anton Heraszczenko. W jego ocenie wstążka wykorzystywana jest przez rosyjskie władze do pogłębiania podziałów w ukraińskim narodzie.

Decyzja Rady Najwyższej została skrytykowana przez rzeczniczkę MSZ Rosji Marię Zacharową, która na swoim profilu na Facebooku określiła zakaz używania i produkcji wstążki jako antydemokratyczny i "antyhistoryczny".

W 2015 roku ukraiński parlament przyjął ustawy dekomunizacyjne, zgodnie z którymi używanie symboli komunistycznych i nazistowskich jest nielegalne.