– Polacy zapisali się i nadal zapisują w historii Chin pięknymi zgłoskami. Trzeba wrócić pamięcią do tych, którzy budowali miasto Harbin – mówiła w Pekinie na spotkaniu z chińską Polonią premier Beata Szydło.

Premier Beata Szydło zapewniła, że sprawy Polonii i Polaków zagranicą mają dla obecnych władz Rzeczpospolitej Polskiej wielkie znaczenie, a rodacy mieszkający nawet w najdalszych zakątkach świata są partnerem w działaniach rządu. Z roku na rok wzrasta liczba Polaków, którzy tymczasowo osiedlają się w Państwie Środka.

Szefowa polskiego rządu oświadczyła, że kluczową kwestią podczas jej wizyty jest współpraca gospodarcza. – Polsce bardzo zależy na tym, aby współpraca gospodarcza z Chinami rozwijała się – zaznaczyła. Podkreśliła, że z czołowymi chińskimi przywódcami – prezydentem i premierem Chin poruszyła kwestię współpracy przy projekcie Nowego Jedwabnego Szlaku, który będzie także tematem Forum Pasa i Szlaku, rozpoczynającego się jutro w Pekinie. – To ważne wydarzenie, z którym również Polska wiąże duże nadzieje – podkreśliła premier Beata Szydło.


fot. P. Tracz/KPRM

Jak zaznaczyła szefowa polskiego rządu, trzeba wrócić pamięcią do tych, którzy budowali miasto Harbin. Wyraziła także zadowolenie, że starania o upamiętnienie wkładu Polaków w budowę i rozwój miasta przyniosły wymierny rezultat w postaci otwartej 21 kwietnia wystawy zdjęć „Polacy w Harbinie”. Polscy inżynierowie, urbaniści, architekci i przemysłowcy znacznie przyczynili się do powstania i rozwoju miasta Harbin – aktualnie jednego z najważniejszych ośrodków północno-wschodniej części Chin.

To jest dobry motyw do tego, by pokazywać, jak wiele Polska wniosła, jak wiele Polska może, jak wiele jeszcze przed nami. To jest przede wszystkim państwa zasługa, tego, co dzisiaj robicie w Chinach. Jesteście kontynuatorami tych pięknych tradycji, o których była mowa m.in. w czasie organizowania wystawy w mieście Harbin 

– podkreśliła.


fot. P. Tracz/KPRM

Polska premier mówiła, że m.in. dzięki wkładowi Polaków w Chinach panuje obecnie bardzo dobry klimat do rozwijania współpracy gospodarczej i kulturalnej. 

Państwo tutaj swoją pracą pokazujecie, że Polacy potrafią, Polacy są ludźmi otwartymi, kreatywnymi, energicznymi, którzy tworzą wspaniałe projekty i plany, i że warto z nimi współpracować  

– powiedziała.

Dziękując za spotkanie z rodakami premier Beata Szydło oświadczyła, że jest wdzięczna Polakom zamieszkującym w Chinach za krzewienie polskiej kultury i wiedzy o Polsce za granicą. 

Dziękuję za Wasze zaangażowanie, wszyscy jesteście ambasadorami naszego kraju w Chinach 

– powiedziała premier Beata Szydło.

Wspólnie z zebranymi gośćmi szefowa polskiego rządu wysłuchała koncertu młodego chińskiego pianisty – zwycięzcy I Pekińskiego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego dla Dzieci i Młodzieży im. Fryderyka Chopina Chen Xuehonga.


fot. P. Tracz/KPRM

Według nieoficjalnych szacunków w Chinach mieszka około pięciu tysięcy osób pochodzenia polskiego. W okręgu należącym do Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Pekinie przebywa czasowo około pięciuset obywateli polskich. Liczną grupę stanowią studenci, w tym stypendyści np. Instytutu Konfucjusza.