Autokompromitacja Platformy. Minister Dworczyk ujawnia: Nie ma żadnych konkretnych zarzutów. PO tworzy spektakl

  

Wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk poinformował o kulisach działań polityków Platformy Obywatelskiej, którzy w ostatnim czasie na swoje sztandary wzięli sprawę Caracali. „Temat był już wielokrotnie wyjaśniany, a Platforma nie ma żadnych konkretnych zarzutów” - ujawnia wiceszef MON.

Na antenie Telewizji Republika minister Dworczyk to, co w ostatnim czasie robi Platforma Obywatelska nazwał spektaklem i podkreślił, że „Polacy jako ludzie inteligentni nie dadzą się oszukać”.

- Pojawił się zarzut rzekomego wpływu dr Berczyńskiego na negocjacje. Posłowie Platformy zażądali dokumentów w tej sprawie, licząc, że im odmówimy i ich nie dostaną. Platforma dostała wszystkie dokumenty a wciąż zarzucają nam coś. Widzimy spektakl, ale Polacy jako ludzie inteligentni nie dadzą się oszukać – mówił na antenie Telewizji Republika wiceszef MON.

Wiceminister obrony narodowej korzystając z okazji jeszcze raz przedstawił szczegóły związane ze sprawą Caracali.

- Proces nabycia tych śmigłowców składał się z dwóch części. Pierwsza to wybór modelu helikoptera, tym zajmował się MON, sprawdzano jakie parametry ma mieć zamówiona maszyna, ta część zakończyła się we wrześniu 2015 roku, jeszcze przed sformowaniem rządu przez PiS. Druga część to negocjacje offsetowe i to prowadziło Ministerstwo Rozwoju. Ze względu na to, że Aribus, nie chciał się wywiązać ze zobowiązań offsetowych, całość negocjacji zakończyła się fiaskiem – mówił wiceminister Dworczyk.

Pytany o kwestie dotyczące dr. Berczyńskiego wiceszef Mon zwraca uwagę, że miał on dostęp do części archiwalnej dokumentacji, która dotyczyła działań za rządów PO. Co więcej miał on wszystkie niezbędne certyfikaty, która musi mieć osoba, która ma kontakt z dokumentami tajnymi.

- A dlaczego miał ten dostęp? Bo wokół postępowania toczącego się za czasów PO było dużo wątpliwości. Zmieniano m.in. kryteria, tak, żeby tylko jedna maszyna, Caracal, miał możliwość wygrać ten przetarg. Prokuratura prowadzi w tej sprawie śledztwo, sprawę bada też CBA. Dzisiaj Platforma Obywatelska stara się odwrócić kota ogonem, przykryć prawdziwy problem, który był w trakcie przygotowania postępowania na zakup śmigłowca i mówi o wpływie dr Berczyńskiego. Sprawa ta była wielokrotnie demontowana - wyjaśnił Michał Dworczyk.  

 
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Telewizja Republika,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

17-latek i zabójstwo siekierą. Będzie obserwacja psychiatryczna

/ Image by Robert Hell from

  

17-letni Sebastian K., który wraz ze swoją rówieśniczką Dżesiką są podejrzani w sprawie zabójstwa siekierą ich znajomego, ma trafić na obserwację psychiatryczną w warunkach zamkniętych - postanowił sąd w Przemyślu.

Nastolatek miał uderzyć ofiarę co najmniej 15 razy siekierą w głowę, a dziewczyna miała go do tego namówić. Zwłoki porzucili w rowie w pobliżu domu ofiary. Oboje przebywają w areszcie, który sąd przedłużył im do 24 stycznia 2020 r.

Jak poinformowała zastępca prokuratora okręgowego w Przemyślu prok. Beata Starzecka, decyzja o skierowaniu podejrzanego na obserwację nie jest prawomocna i strony mogą złożyć zażalenie. W przeciwnym wypadku postanowienie uprawomocni się za 7 dni.

Dodała, że decyzją sądu podejrzany ma trafić na obserwację psychiatryczną w warunkach zamkniętych na cztery tygodnie. Możliwe jest przedłużenie tego czasu na wniosek biegłych. Obserwacja ma zostać przeprowadzona w warunkach szpitalnych aresztu śledczego.

O skierowanie na obserwację psychiatryczną w warunkach zamkniętych Sebastiana K. wniosła do sądu prokuratura w Przemyślu na wniosek zespołu biegłych: dwóch psychiatrów i psychologa, którzy przeprowadzili już jednorazowe badanie podejrzanego, by ocenić stopień jego poczytalności w chwili dokonania czynu. Uznali jednak, że to nie wystarczy i do uzyskania pełnego i ostatecznego rozpoznania jego stanu psychicznego i wydania opinii w tej sprawie konieczna jest obserwacja psychiatryczna w warunkach zamkniętych.

W stosunku do podejrzanej Dżesiki do prokuratury jeszcze nie wpłynęła opinia biegłych sporządzona po jednorazowym badaniu.

Obojgu za zabójstwo grozi maksymalnie 25 lat więzienia, ponieważ są młodociani, a w takim przypadku nie orzeka się najwyższej kary za zabójstwo, czyli dożywotniego więzienia.

Do zabójstwa doszło w kwietniu br. w Słonnem koło Dubiecka w powiecie przemyskim (Podkarpackie). Nastolatkowie brali udział w imprezie alkoholowej w domu konkubenta matki Dżesiki. Był tam również Wojciech P., który miał zaczepiać dziewczynę i niewłaściwie się wobec niej zachować. Doszło do bójki między nim a Sebastianem K. Wówczas Dżesika – jak ustalili śledczy - pobiegła do piwnicy po siekierę, którą dała Sebastianowi i namówiła go do zabójstwa. Chłopak co najmniej 15 razy uderzył mężczyznę w głowę, czym spowodował jego śmierć. Wojciech P. doznał licznych ran ciętych głowy, szyi, klatki piersiowej i pleców.

Później podejrzani mieli przykryć zwłoki prześcieradłem, ułożyć je na taczkach i wywieźć w okolice domu ofiary. Tam porzucili je w przydrożnym rowie. Po powrocie do domu zmyli ślady krwi z taczek, siekiery i w mieszkaniu.

Prokuratura postawiła Sebastianowi zarzut zabójstwa poprzez działanie wspólnie i w porozumieniu z Dżesiką i co najmniej 15-krotne uderzenie w głowę siekierą Wojciecha P.

Dżesika zaś jest podejrzana o nakłonienie Sebastiana do odebrania życia Wojciechowi P. przy użyciu siekiery oraz o działanie z nim wspólnie i w porozumieniu.

W czasie przesłuchania oboje przyznali się do zarzucanych im czynów. Podczas wizji lokalnej opisali dokładnie przebieg wydarzeń. Wizja potwierdziła ustalenia prokuratury.

Podejrzani 17-latkowie Dżesika N. i pochodzący z Dąbrowy Górniczej Sebastian K. poznali się w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym na Mazowszu. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl