Tomasz Siemoniak na jednym z portali społecznościowych wezwał Antoniego Macierewicza do debaty. W rozmowie z portalem niezalezna.pl szef MON podkreśla, że do takiej debaty jest gotowy,  jednak zastrzega, że z Tomaszem Siemoniakiem będzie rozmawiał dopiero, gdy przeprosi on za wygłaszane za pośrednictwem mediów kłamstwa.

Minister Antoni Macierewicz oczekuje przeprosin od Tomasza Siemoniaka za „systematycznie podawane nieprawdziwe informacje”.

- Mogę rozmawiać z panem Siemoniakiem dopiero wtedy, jak przeprosi za wszystkie kłamstwa. Systematycznie podaje on nieprawdziwe informacje, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością - mówi portalowi niezalezna.pl Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej.

Tomasz Siemoniak był ministrem obrony narodowej w czasie, gdy zawierano kontrakt na zakup śmigłowców Caracal. Rząd Ewy Kopacz przeznaczył na ten cel ponad 13 miliardów złotych, co spotkało się z powszechną krytyką. Podnoszono m.in to, że na wyposażeniu polskiej armii miał być przestarzały sprzęt.

Przetarg na wielozadaniowe śmigłowce dla wojska rozpisano wiosną 2012 r. W kwietniu 2015 r. MON wstępnie wybrało ofertę europejskiej grupy Airbus Helicopters. Protestowały wtedy będące wówczas w opozycji PiS i związki zawodowe działające w zakładach w Mielcu i Świdniku, które również startowały w przetargu. We wrześniu 2015 r. rozpoczęły się negocjacje umowy offsetowej, której podpisanie było warunkiem zawarcia kontraktu. Kontraktu nie podpisano - na początku października 2016 r. Ministerstwo Rozwoju, które negocjowało offset, uznało dalsze rozmowy za bezprzedmiotowe. Według rządu PiS, oferta nie odpowiadała interesom ekonomicznym i bezpieczeństwa Polski, a wartość proponowanego offsetu była niższa od oczekiwanej.

Debaty z ministrami rządu Beaty Szydło oraz Jarosławem Kaczyńskim to nowy pomysł polityków Platformy Obywatelskiej, lansowany od kilku dni w mediach przez Grzegorza Schetynę. Na początek PO oferuje debatę na tematy związane z gospodarką i finansami publicznymi między głównym ekonomistą Platformy, prof. Andrzejem Rzońcą, a wicepremierem, ministrem finansów i gospodarki Mateuszem Morawieckim. Kolejne dyskusje mieliby odbyć m.in. b. wiceszef MSZ ds. europejskich Rafał Trzaskowski z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim; b.szef MON Tomasz Siemoniak z obecnym ministrem tego resortu Antonim Macierewiczem; b. minister sprawiedliwości Borys Budka z obecnym - Zbigniewem Ziobro, poseł Krzysztof Brejza z szefem MSWiA Mariuszem Błaszczakiem oraz szef sejmowej komisji ochrony środowiska Stanisław Gawłowski z ministrem środowiska Janem Szyszko.