Trump znów upokorzył Putina. W państwach bałtyckich będą amerykańskie rakiety!

  

Stany Zjednoczone są gotowe do rozmieszczenia systemów obrony powietrznej w państwach bałtyckich. Broń ta ma być elementem odstraszania Rosji – poinformował dziś goszczący w Wilnie minister obrony USA Jim Mattis. W dniu, w którym prezydent USA Donald Trump ma przyjąć w Białym Domu szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa, taka informacja to policzek dla Rosji.

„Rozlokujemy system obronny, by zapewnić poszanowanie suwerenności” - powiedział szef resortu obrony USA po spotkaniu z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite.

Mattis nie podał do wiadomości, jakie dokładnie mają to być systemy. „Dostarczymy te, które uznamy za potrzebne” - powiedział i zaznaczył, że siły NATO w Europie Wschodniej mają charakter obronny. Natomiast wzmacnianie przez Rosję zdolności bojowej w regionie szef Pentagon określił jako „działania destabilizacyjne”.

Obrona przeciwlotnicza państw bałtyckich jest najsłabszym elementem obronności tych państw. W związku z zaplanowanymi rosyjsko-białoruskimi ćwiczeniami wojskowymi Zapad i aktywnością wojskową Rosji w tym regionie, rozważa się rozmieszczenie amerykańskiego systemu rakietowego Patriot.

Minister obrony USA gości na Litwie w celu omówienia kwestii związanych z bezpieczeństwem w regionie. W Wilnie zaplanowane jest też na dziś spotkanie Mattisa z ministrami obrony Litwy, Łotwy i Estonii.

Obserwatorzy odnotowują, że wizyta w Wilnie szefa Pentagonu jest znakiem solidarności Waszyngtonu z krajami bałtyckimi oraz sygnałem dla Rosji, że Stany Zjednoczone poważnie traktują zobowiązania obronne.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Prerogatywa prezydencka jest najsilniejsza". Prezydent odniósł się do wniosku skierowanego do TK

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Jeżeli wniosek zostanie przekazany przez Trybunału Konstytucyjnego do SN, to uważam, że Sąd Najwyższy powinien wstrzymać procedowanie w kwestii statusu sędziów wyłonionych przez KRS w obecnym składzie - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda, pytany o wniosek marszałek Sejmu do TK. "Tutaj prerogatywa prezydencka jest najsilniejsza (...) z mojego punktu widzenia nie ma się nad czym pochylać" - dodał.

Elżbieta Witek poinformowała, że skierowała do TK wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem i prezydentem a SN, dlatego że - jak mówiła - decyzję o tym, jak wygląda ustrój sądów, regulują ustawy, a te przyjmuje Sejm. Ma to związek z zaplanowanym na czwartek posiedzeniem trzech izb SN dotyczącym statusu sędziów wyłonionych przez KRS w obecnym składzie.

[polecam:https://niezalezna.pl/307189-marszalek-sejmu-skierowalam-do-trybunalu-konstytucyjnego-wniosek-o-rozstrzygniecie-sporu-kompetencyjnego-miedzy-sejmem-a-sadem-najwyzszym]

Witek mówiła, że jeżeli TK podejmie się sprawy rozstrzygnięcia jej wniosku, to wstrzymuje to posiedzenie trzech izb SN i wydanie decyzji.

Prezydent był pytany w Davos, czy wniosek do TK marszałek Sejmu powoduje załagodzenie sporu wokół reformy sądownictwa, czy jego eskalację.

"Jeżeli ten wniosek zostanie przekazany przez Trybunał Konstytucyjny do SN to uważam, że powinien wstrzymać procedowanie w Sądzie Najwyższym"

- powiedział prezydent dziennikarzom.

"Natomiast generalnie powiem tak, w moim przekonaniu Sąd Najwyższy w ogóle nie powinien się tą sprawą zajmować (statusem sędziów - przyp. red.), dlatego że były już wielokrotnie orzeczenia, zarówno Trybunału Konstytucyjnego jak i chociażby Naczelnego Sądu Administracyjnego, które w jednoznaczny sposób oceniały, że powoływanie sędziów jest prerogatywą prezydencką, a wiec aktem prezydenckim wyłącznie. I w związku z tym nie podlega żadnej kontroli"

- oświadczył Andrzej Duda.

Jak podkreślił, "prezydent podejmuje w tym przedmiocie decyzję, czy danego kandydata na urząd sędziowski powoła i jeżeli tak, to ten kandydat otrzymuje nominację sędziowską od prezydenta, składa przed prezydentem odpowiednie ślubowanie i wtedy jest w pełni tego słowa znaczeniu sędzią".

Duda wskazał, że "nie wolno w tym zakresie pomijać KRS", ale - przekonywał - KRS "jest po to, żeby prezydentowi de facto przedstawić kandydatów na urzędy sędziowskie".

"Tutaj prerogatywa prezydencka jest najsilniejsza i nigdy do tej pory nie było żadnej wątpliwości, że nawet jeżeli była - bo już TK kilkukrotnie stwierdzał - że w jakiś sposób była wadliwa KRS i w związku z tym oczywiście można byłoby domniemywać, że uchwały przez nią podejmowane także obciążone są wadami, to jeśli następowała tutaj prezydencka decyzja, więc jeśli prezydent skorzystał ze swojej prerogatywy, status sędziego danej osoby był niepodważalny i niewątpliwy. I tutaj z mojego punktu widzenia nie ma się nad czym pochylać"

- dodał Andrzej Duda.

W ubiegłym tygodniu I prezes SN Małgorzata Gersdorf przedstawiła pytanie prawne trzem Izbom SN: Cywilnej, Karnej i Pracy. Dotyczy ono udziału w składach sędziowskich osób wyłonionych przez KRS w obecnym składzie. Jak mówił rzecznik SN sędzia Michał Laskowski, "pytanie wprost dotyczy statusu sędziów z pozostałych dwóch Izb SN". Posiedzenie trzech Izb SN wyznaczono na 23 stycznia o godz. 10.

[polecam:https://niezalezna.pl/307230-trzy-izby-sadu-najwyzszego-i-tak-sie-zbiora-rzecznik-sn-nic-nie-wskazuje-by-posiedzenie-mialo-sie-nie-odbyc]

Laskowski, odnosząc się do informacji o wniosku marszałek Sejmu podkreślił, że "nic nie wskazuje na to, by czwartkowe posiedzenie trzech Izb SN miało się nie odbyć". Jego zdaniem, jeśli TK wyda postanowienie zabezpieczające w tej sprawie, to SN prawdopodobnie zastanowi się nad decyzją na czwartkowym posiedzeniu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts