Dorota Kania ujawnia kulisy uchwalenia konstytucji w 1997 r. Postkomuna w natarciu

Osoby figurujące w archiwach IPN jako TW, dzieci funkcjonariuszy komunistycznych służb specjalnych, współpracownicy Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka tworzyli w latach 90.

fragm. okładki Gazety Polskiej 19(1239) z 2017 roku
Osoby figurujące w archiwach IPN jako TW, dzieci funkcjonariuszy komunistycznych służb specjalnych, współpracownicy Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka tworzyli w latach 90. aktualnie obowiązującą konstytucję. W tym kontekście symbolicznego znaczenia nabiera fakt, że pod tekstem ustawy zasadniczej podpisał się prezydent Aleksander Kwaśniewski, według dokumentów IPN zarejestrowany jako TW „Alek”. A wcześniej, pod tzw. Małą Konstytucją, swój podpis złożył prezydent Lech Wałęsa – TW „Bolek”.
 
Obecna konstytucja została przygotowana przez parlamentarzystów wchodzących w skład Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego, która rozpoczęła prace w październiku 1993 r., a zakończyła w kwietniu 1997 r. W jej skład weszło 46 posłów i 10 senatorów, miała również liczne grono doradców. Przewodniczącymi komisji były osoby mające kontakt ze służbami specjalnymi PRL-u i członkowie PZPR. Pierwszym przewodniczącym był Aleksander Kwaśniewski (SLD), figurujący w archiwach IPN jako tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie „Alek”. Po jego wyborze na prezydenta RP szefem komisji został Włodzimierz Cimoszewicz (SLD), syn Mariana Cimoszewicza, żołnierza Informacji Wojskowej, figurujący w archiwach IPN jako kontakt operacyjny „Carex”. Ostatnim przewodniczącym komisji był Marek Mazurkiewicz, wrocławski naukowiec, prawnik, wieloletni członek PZPR, poseł SLD. Dał się poznać jako zagorzały przeciwnik lustracji i dekomunizacji. W dokumentach IPN Mazurkiewicz figuruje w meldunkach operacyjnych, z których wynika, że sam zgłosił się do SB i był przez nią zadaniowany. W składzie komisji można znaleźć także osoby figurujące w archiwach IPN jako tajni współpracownicy, m.in. Jerzego Jaskiernię (SLD) TW „Prymus”; Leszka Moczulskiego (KPN) TW „Lech”; Aleksandra Bentkowskiego (PSL) TW „Arnold”; Longina Pastusiaka (SLD) TW „Wilman”; Mirosława Pawlaka (PSL) TW „Bil” czy Romana Jagielińskiego (PSL) TW „Ogrodnik”. Także w składzie ekspertów tej komisji znaleźli się zaufani ludzie komunistycznej władzy, na przykład prof. Henryk Groszyk z Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, który w czasach PRL-u był działaczem Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego i zaufanym człowiekiem Wojciecha Jaruzelskiego. Zasiadał we władzach PRON i był współtwórcą Trybunału Konstytucyjnego; wszedł także do pierwszego składu TK.  
 

 
Materiał o tym, kto przyczynił się do uchwalenia konstytucji w 1997 r., ukazał się w programie „Koniec systemu”, który jest emitowany w każdy wtorek o g. 21.30 na antenie Telewizji Republika – powtórki środa 11.20 oraz sobota 9.20. Archiwalne odcinki tego programu można obejrzeć na Facebooku na stronie Koniec Systemu.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze tygodnika „Gazeta Polska”:

 

 Źródło: Gazeta Polska,Telewizja Republika

 

#Aleksander Kwaśniewski #Lech Wałęsa #konstytucja #resortowe dzieci #Dorota Kania

Dorota Kania
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo