Beata Szydło: Mamy wiele zbieżnych interesów

Bezpieczeństwo w regionie Morza Bałtyckiego - m.in. tego dotyczyły dzisiejsze rozmowy szefowej polskiego rządu z premierami Łotwy, Litwy i Estonii.

twitter@PremierRP
Bezpieczeństwo w regionie Morza Bałtyckiego - m.in. tego dotyczyły dzisiejsze rozmowy szefowej polskiego rządu z premierami Łotwy, Litwy i Estonii.

Beata Szydło mówiła na konferencji prasowej w Tallinnie, stolicy Estonii, że poniedziałkowe spotkanie było okazją do bardzo dobrych rozmów na temat współpracy i dialogu, zarówno państw bałtyckich, naszej części Europy, jak i całego kontynentu. Podkreśliła, że Estonia, Litwa i Łotwa to bliscy partnerzy Polski w regionie Bałtyku. - Mamy wiele zbieżnych interesów, wspólnie realizujemy projekty energetyczne i infrastrukturalne. Współpracując na forach międzynarodowych nasze kraje aktywnie uczestniczą w rozwiązywaniu problemów w regionie i na świecie - przypomniała szefowa polskiego rządu.


Jak dodała, dalsza intensyfikacja tej współpracy nabiera szczególnego znaczenia wobec „złożonej i niepewnej sytuacji bezpieczeństwa” w naszej części Europy. Zwróciła uwagę, że Polska od lat angażuje się w zapewnienie bezpieczeństwa państw bałtyckich - od 1 maja polski kontyngent „Orlik” po raz siódmy bierze udział w ochronie przestrzeni powietrznej Estonii, Litwy i Łotwy w ramach NATO-wskiej misji „Baltic Air Policing”.

Nasi żołnierze uczestniczą w licznych ćwiczeniach i manewrach organizowanych na terytorium państw bałtyckich; nie ustajemy też w wysiłkach na rzecz wzmocnienia obecności NATO w regionie Bałtyku. Aktywnie włączamy się również w projekty wzmacniające bezpieczeństwo energetyczne naszych państw w szerszym wymiarze, także całego regionu Unii Europejskiej

- mówiła Szydło.

Premier zwróciła też uwagę, że Polska kontynuuje realizację przedsięwzięć infrastrukturalnych, takich jak Rail Baltica i Via Baltica.

Mamy nadzieję na wykorzystanie możliwości ubiegania się o środki finansowe UE na realizację zadań zaplanowanych w ramach tych projektów

- podkreślała.

 

Źródło: PAP

#Beata Szydło #Estonia #państwa bałtyckie

pb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo