Poświęcenie Muzeum II WŚ. WIDEO i ZDJĘCIA

Dziś w Gdańsku w ramach uroczystości upamiętniających zakończenie największego konfliktu zbrojnego w Europie odbyło się poświecenie Muzeum II Wojny Światowej.

Edyta Nowicka/niezalezna.pl
Dziś w Gdańsku w ramach uroczystości upamiętniających zakończenie największego konfliktu zbrojnego w Europie odbyło się poświecenie Muzeum II Wojny Światowej. Dokonał tego metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta, województwa, przedstawiciele służb mundurowych, środowisk patriotycznych oraz pracownicy muzeum.

- To wielki zaszczyt móc stać na czele muzeum w momencie, kiedy ten budynek zostanie poświęcony, a więc niejako dokona się ukoronowanie ciężkiego wysiłku wszystkich Polaków, podatników i skarbu państwa włożony właśnie w zbudowanie, wzniesienie tego ogromnego i imponującego budynku. To także suma wysiłków wszystkich pracowników Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – powiedział dr Karol Nawrocki, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

Niezależnie od tego z rąk przedstawicieli, których narodów i państw ginęły ofiary II WŚ, były to ofiary tej samej wojny. Wojny rozpętanej przez porozumienie dwóch równie brutalnych, przerażających i bezwzględnych systemów totalitarnych – niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu

– mówił dr Nawrocki.Uroczystość poświęcenia muzeum jest wydarzeniem szczególnego rodzaju. Ksiądz arcybiskup poświęcił wodą muzeum, żeby ochronić tę instytucję przed wszelkim złem. Woda święcona nie wyeliminuje wszelkich sporów wokół instytucji, ale mam nadzieję na to, że pozwoli na ucywilizowanie dyskusji na ten temat – powiedział wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

Celem Niemców i Sowietów nie był zwykły podbój i eksploatacja Polski. Ich celem była ostateczna eksterminacja narodu polskiego. Symbolami realizacji tego planu jest Katyń i Auschwitz. W każdej polskiej rodzinie nadal żywe są realne skutki masowych mordów, masowego terroru, masowego rabunku i masowych wysiedleń. Każda polska rodzina nosi w sobie traumę tej przeszłości

– mówił wojewoda.

- Polacy pamiętają i to muzeum musi tę pamięć szanować - że ani terror, ani rabunki i wysiedlenia nie zakończyły się z upadkiem jednego z okupantów. Polacy na prawie pół wieku zostali zniewoleni przez drugi antyludzki system – dodał Dariusz Drelich.72 lata temu, 8 maja 1945 r. Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która kończyła trwającą od 1 września 1939 r. wojnę w Europie. Pomimo, tego naród polski, Polskie Państwo Podziemne, konspiracja niepodległościowa walczyła dalej z ustrojem komunistycznym wprowadzonym przez Józefa Stalina, który był dla Polaków zupełnie obcy.

Kapitulacja III Rzeszy zakończyła działania wojenne w Europie. Historycy różnią się jednak w ocenie znaczenia 8 maja 1945 r. dla Europy i naszego kraju. Koniec wojny oznaczał przede wszystkim zwycięstwo nad nazizmem i ocalenie narodu polskiego przed biologiczną zagładą. Dla polskich historyków 8 maja jest też jednocześnie dniem klęski narodów wschodniej Europy, oddanych przez zachodnich aliantów pod sowieckie panowanie.Według danych przedstawionych w publikacji Instytutu Pamięci Narodowej „Polska 1939-1945. Straty osobowe i ofiary represji pod dwiema okupacjami”, pod redakcją prof. Wojciecha Materskiego i prof. Tomasza Szaroty, w czasie II wojny światowej zginęło od 5,6 do 5,8 mln obywateli polskich. Szacuje się, że połowę z nich stanowili polscy Żydzi.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostało otwarte w marcu br. Wystawa główna placówki zajmuje ok. 5 tys. m kw.; w nowoczesnej oprawie scenograficznej znalazło się tam około 2,5 tys. eksponatów oraz blisko 250 stanowisk multimedialnych. Wystawa pokazuje genezę, przebieg oraz konsekwencje II wojny światowej zarówno w kontekście politycznym, jak i losów pojedynczych ludzi: Polaków, ale też innych narodów.

Na czele Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku stoi dr Karol Nawrocki, do niedawna szef Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej gdańskiego oddziału IPN. Jest znanym na Pomorzu społecznikiem nagradzanym wieloma odznaczeniami środowisk kombatanckich i patriotycznych. W plebiscycie „Dziennika Bałtyckiego” został wybrany Osobowością Gdańska i Pomorza roku 2016 za zaangażowanie społeczne, działalność edukacyjną i charytatywną.

 

Źródło: niezalezna.pl

#Muzeum II Wojny Światowej #Gdańsk #karol Nawrocki

Edyta Nowicka
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo