Premier Beata Szydło oficjalnie pogratulowała Emmanuelowi Macronowi zwycięstwa w wyborach prezydenckich we Francji. „Liczę, że pana prezydentura przyniesie nowe otwarcie w naszych relacjach dwustronnych, zarówno na płaszczyźnie politycznej, jak również gospodarczej” – podkreśliła.

Szefowa rządu złożyła Macronowi „życzenia sukcesów i wytrwałości w pełnieniu zaszczytnej misji dla dobra Republiki Francuskiej i wszystkich jej obywateli”.

Zadanie to będzie niewątpliwie trudne. Europa znalazła się w punkcie zwrotnym – musimy stawić czoła wyzwaniom wewnętrznym, związanym z Brexitem i kompleksową reformą UE, jak i zewnętrznym – zdominowanym przez kwestie bezpieczeństwa i kryzysu migracyjnego 

– napisała premier.

Jak dodała istotne jest, by państwa sojusznicze mówiły jednym głosem i zgodnie realizowały rozwiązania niezbędne do zapewnienia trwałego pokoju i dobrobytu naszych społeczeństw. „Współpraca polsko-francuska oraz Trójkąt Weimarski powinny odegrać ważną rolę w tym procesie” – podkreśliła Szydło.

W tym kontekście liczę, że pana prezydentura przyniesie nowe otwarcie w naszych relacjach dwustronnych, zarówno na płaszczyźnie politycznej, jak również gospodarczej i inwestycyjnej 

– zaznaczyła szefowa rządu.

Jak dodała, „okazją do podsumowania dotychczasowych osiągnięć, przeciwdziałania potencjalnym problemom i wyznaczenia nowych celów będą kolejne konsultacje międzyrządowe, do udziału w których już teraz pana prezydenta serdecznie zapraszam”.

Chciałabym, abyśmy jak najszybciej omówili najważniejsze kwestie z agendy bilateralnej i unijnej 

– podkreśliła.

Jeszce wczoraj premier Beata Szydło pogratulowała wyboru Francuzom oraz zaprosiła zwycięzcę drugiej tury wyborów prezydenckich Emmanuela Macrona do Polski.