Park rozrywki, aqua park, centrum odnowy biologicznej lub oceanarium mogą już niedługo powstać przy Stadionie Energa Gdańsk. Miasto chce, by na liczącej prawie 4,7 hektara działce powstały obiekty związane ze sportem, rekreacją i innymi formami spędzania czasu wolnego. 

Jak poinformował Michał Piotrowski z Referatu Prasowego gdańskiego magistratu dwie oferty wpłynęły na konkurs dotyczący zagospodarowania terenu: konsorcjum, którego liderem jest Premiowy Fundusz Inwestycyjny Future S.A. z siedzibą we Wrocławiu (odpowiedzialne między innymi za realizację wrocławskiego Afrykarium) oraz ADV POR Property Investment S.A. Spółka komandytowa z siedzibą w Warszawie (realizująca multifunkcyjne obiekty handlowe na terenie całej Polski).

Obie oferty zostały pozytywnie zweryfikowane pod względem formalnym. "Teraz komisja konkursowa szczegółowo zapozna się z merytoryczną częścią obu ofert i do końca maja wyda rekomendację, który podmiot powinien zostać zaproszony do drugiego etapu konkursu, tj. do negocjacji warunków i koncepcji przyszłej inwestycji" – poinformował Piotrowski w komunikacie.

Jak zaznaczył, negocjacje z wybranym partnerem rozpoczną się we wrześniu br. Do tego czasu wybrany inwestor będzie miał za zadanie opracować szczegółową dokumentację inwestycji, w tym harmonogram, koncepcję architektoniczną oraz biznesplan przedsięwzięcia.

Przynajmniej do czasu wyboru jednej z dwóch ofert, ani samorząd, ani żaden z dwóch podmiotów nie zdradzają, jaki mają pomysł na zagospodarowanie terenu przy stadionie. Przedstawiciele PFI Future ujawnili jedynie, że ich oferta obejmuje m.in. stworzenie oceanarium.

Zgodnie z założeniami konkursu, wyłonionemu w nim podmiotowi zostanie powierzona budowa oraz zarządzanie powstałymi obiektami.

Wolna od zabudowań działka, będąca przedmiotem postępowania, położona jest na terenie dzielnicy Letnica, w bezpośrednim sąsiedztwie Stadionu Energa Gdańsk oraz centrum wystawienniczo-konferencyjnego AmberExpo.

Teren ulokowany jest pomiędzy pasem nadmorskim a ścisłym centrum Gdańska. Dzięki połączeniom tramwajowym, autobusowy i Szybkiej Kolei Miejskiej działka jest bardzo dobrze skomunikowana z innymi dzielnicami miasta. Otwarty przed rokiem tunel pod Martwą Wisłą zapewnia sprawny dojazd do trasy E7 łączącej Gdańsk z Warszawą, a – oddana w ostatnich latach rozbudowana ul. Słowackiego pozwala łatwo dojechać do gdańskiego lotniska.