Uber pod lupą prokuratorów federalnych

  

Resort sprawiedliwości USA prowadzi dochodzenie przeciw firmie Uber – informują amerykańskie media. Zastrzeżenia prokuratorów wzbudza stosowanie przez Ubera aplikacji Greyball w celu uniknięcia kar i lokalnych inspekcji.

Kierowcy Ubera stosujący oprogramowanie Greyball mogą upewnić się, czy potencjalny klient nie jest tajnym inspektorem władz lokalnych, który sprawdza przestrzeganie przepisów regulujących działalność firm transportowych, takich jak Uber. Dzięki Greyballowi kierowcy Ubera mogli ustrzec się surowych kar w przypadku świadczenia usług przewozowych w miejscowościach, w których działalność takich firm jest zakazana.

Oprogramowanie Greyball wykorzystuje dane uzyskane z aplikacji mobilnej Ubera i z innych źródeł, takie jak numery kart płatniczych wydawanych przez władze miejskie swoim pracownikom, lokalizacja urzędów, komend policji i straży miejskiej czy typ smartfona użytego do zamówienia kursu.

Greyball oferuje kierowcom Ubera ponad 12 „znaków szczególnych” pozwalających na odróżnienie regularnego klienta od inspektora miejskiego czy tajnego funkcjonariusza policji.

Uber w celu uniknięcia odpowiedzialności za łamanie lokalnych przepisów stosował ten program w USA, m.in. w Portland, Bostonie i Las Vegas, a także w Paryżu, w Australii, w Chinach i w Korei Południowej.

Greyball był częścią programu VTOS (skrót od ang. “violation of terms of service” - złamanie zasad świadczenia usług) stosowanego przez Ubera od roku 2014 w celu uniknięcia świadczenia usług niepożądanym pasażerom, np. taksówkarzom, którzy chcą powstrzymać konkurencję Ubera. Program VTOS został zaakceptowany przez radców prawnych Uber Technology Inc. i jest nadal stosowany głównie poza Stanami Zjednoczonymi.

Śledztwo resortu sprawiedliwości prowadzone przez prokuratorów federalnych w San Francisco, gdzie mieści się siedziba Ubera - jak poinformowali przedstawiciele resortu sprawiedliwości anonimowo cytowani na łamach piątkowego wydania dziennika "Wall Street Journal" - znajduje się na wstępnym etapie. Zdaniem ekspertów dochodzenie prokuratorów federalnych może zaowocować przedstawieniem firmie Uber zarzutów kryminalnych.

Uber Technologies Inc. to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się firm „nowej gospodarki”, ekonomii współdzielenia, została założona w roku 2009 w San Francisco. Obecnie firma oferuje swoje usługi w 570 miastach w ponad 70 państwach, w tym od roku 2014 w Polsce.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wyjątkowa akcja zainicjowana przez prezydenta i pierwszą damę. Zachęcają do sprzątania lasu

/ Instagram/prezydentpl

  

Na terenie Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka (woj. mazowieckie) para prezydencka zainaugurowała ogólnopolską akcję sprzątania lasu "sprzątaMY". - Lasy to nasze wspólne dobro, odwdzięczmy się im za to, co nam dają - podkreśliła pierwsza dama, Agata Kornhauser-Duda.

Prezydent Andrzej Duda oraz Agata Kornhauser-Duda zaapelowali o zabieranie śmieci z lasów.

Prezydent, jego małżonka wraz z uczniami, harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz leśnikami posprzątali fragment Puszczy Białej. W akcji brało udział 360 osób i posprzątano ponad 600 ha lasu. Zebrano dwie ciężarówki śmieci.

"Niestety, cały czas jeszcze są wśród nas tacy, którzy nie mają na tyle wyobraźni, by zrozumieć, co by się stało, gdyby każdy zostawił śmieci w lesie"

- stwierdził prezydent.

Andrzej Duda dodał, że apeluje do wszystkich, którzy wybierają się do lasu, by zabrali ze sobą worek na śmieci i zabrali z lasu to, co zostawili inni.

"Warto podnieść każdy śmieć, który zobaczymy w lesie"

- przekonywał.

Prezydent podkreślił, że las jest bardzo ważny nie tylko jako miejsce rekreacji, ale także dla ochrony klimatu.

"Na zakończenie sprzątania tego lasu symbolicznie posadziliśmy drzewa.(...) Chcemy, żeby lasów w Polsce było jak najwięcej, bo las pochłania CO2"

- mówił.

Według prezydenta, dzięki temu, że będziemy mieli więcej lasów, jesteśmy w stanie szybciej doprowadzić do tzw. zerowego bilansu CO2.

"Do tego dążymy, z jednej strony działając tak, by jak najmniejsza była emisja CO2, a z drugiej strony - by jak największe było pochłanianie. A pochłanianie to las. Dbajmy o to, żeby nasze lasy były czyste, piękne i żeby było ich jak najwięcej" 

- zakończył prezydent.

Agata Kornhauser-Duda przypomniała, że akcja sprzątania lasów jest związana z międzynarodową inicjatywą "Sprzątanie Świata". Wywodzi się ona z Australii, zapoczątkowano ją w 1989 roku. W Polsce "Sprzątanie Świata" odbywa się od 1994 roku. Jej inicjatorką była Mira Stanisławska-Meysztowicz.

"Bardzo liczymy na to, że do tej akcji włączą się Polacy w całym kraju"

- powiedziała pierwsza dama.

Dodała, że we wszystkich nadleśnictwach w Polsce, a jest ich 430, na chętnych czekają worki na śmieci, rękawice i opiekunowie.

"Lasy to nasze wspólne dobro. Dbajmy o nie, ponieważ to lasy są najczęściej miejscem gdzie odpoczywamy, gdzie odbywamy wycieczki, chodzimy na spacer, gdzie zbieramy grzyby. Dlatego odwdzięczmy się lasom za to co nam dają"

- zaapelowała pierwsza dama.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl