Sporo niewygodnych pytań padło pod adresem polityków Platformy. Na konferencji prasowej rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek wezwała partię Grzegorza Schetyny do odpowiedzi na pytania m.in. o to, czy PO planuje podwyższenie wieku emerytalnego oraz likwidację programu 500 plus.

Rzecznik prasowa PiS przypomniała, że tak lansowany swego czasu w mediach „gabinet cieni” powołany przez PO jest dziś mało aktywny i nic nie prezentuje Polakom. Jej zdaniem Platforma nie ma nic do zaoferowania Polakom, a zajmuje się tylko krytyką PiS. Beata Mazurek podkreślała, że PO nie ma programu, a tylko „mgliste deklaracje, z których tak naprawdę nic nie wynika”.

- PO nie ma programu i składa Polakom tylko mgliste deklaracje. Dziś w Polsce mamy do czynienia z opozycją totalną, która poza totalną krytyką PiS nie chce, nie potrafi lub nie ma nic do zaoferowania Polakom – mówiła Beata Mazurek.

W listopadzie 2016 r. PO zaprezentowała skład „gabinetu cieni”, którego zadaniem jest bieżące recenzowanie pracy rządu Beaty Szydło oraz proponowanie własnych rozwiązań na przyszłość. Na czele gabinetu stanął lider PO Grzegorz Schetyna, jego zastępcami zostali: Ewa Kopacz i Tomasz Siemoniak.

- Z wielkim przytupem PO rekomendowała też i przedstawiała państwu swojego głównego ekonomistę prof. Andrzeja Rzońcę. Liczyliśmy na to, że za tą nominacją pójdą propozycje, konkretne wyliczenia i projekty, które będą alternatywą dla tego, co my realizujemy, jako PiS, co będzie alternatywą dla programu, dzięki któremu wygraliśmy wybory [...] Dziś mówimy do totalnej opozycji: pokażcie swój program, pokażcie to, czym chcecie do siebie przekonać Polaków – apelowała Beata Mazurek.

Rzeczniczka PiS skierowała również cztery pytania do polityków PO:

1. Czy Platforma podwyższy Polakom wiek emerytalny i do ilu lat,
2. Czy Platforma ograniczy lub zlikwiduje program 500 plus,
3. Czy Platforma podtrzymuje deklarację likwidacji IPN i CBA,
4. Czy Platforma zgodzi się na przyjęcie emigrantów.


Mazurek oświadczyła, że jeśli PO jest poważną partią, aspirującą do tego, by konkurować z PiS na programy, powinna na te pytania odpowiedzieć.

-Mam nadzieję, że PO będzie miała cywilną odwagę powiedzieć Polakom, w jaki sposób do tych pytań się odnosi - powiedziała Mazurek.