Tysiące pielgrzymów z całego świata , wśród nich liczne grupy Polaków, stoją w kolejce do bazyliki świętego Piotra, by oddać hołd błogosławionemu Janowi Pawłowi II, którego trumnę wystawiono przed Ołtarzem Konfesji. 

Przejście wiernych koło trumny papieża przebiega sprawnie. Ludzie robią zdjęcia, zatrzymują się na chwilę, modlą się.

Wartę przy trumnie pełni czterech członków Gwardii Szwajcarskiej z halabardami. W bazylice świętego Piotra są wolontariusze, gotowi pomóc w razie zasłabnięcia lub innych problemów zdrowotnych.

Jolanta Verheyen z Warszawy, która z cała rodziną czekała w kolejce, by oddać hołd papieżowi, powiedziała PAP, że obawia się, że mogą dziś nie zdążyć. "Ale przynajmniej musimy spróbować" - dodała. Dziś w nocy musi wraz z rodziną wracać do Polski.

Bazylika watykańska ma być otwarta przez całą noc z niedzieli na poniedziałek, w zależności od napływu pielgrzymów.

Watykan zapowiedział, że w poniedziałek trumna ze szczątkami nowego błogosławionego zostanie złożona w grobie w Kaplicy Świętego Sebastiana bazyliki świętego Piotra, tuż za Pietą Michała Anioła. Będzie to prywatna ceremonia. 

Wczesnym popołudniem, aby przejść ostatni, liczący kilkaset metrów odcinek ulicy prowadzący do Watykanu, potrzeba było nawet około godziny. Pielgrzymi przeciskali się w ogromnym tłumie, a do tego brnęli w wielkiej ilości śmieci. Niemal cała Via Concilazione (ulica prowadząca do Watykanu) była zasłana gazetami, ulotkami, butelkami po wodzie mineralnej i resztkami jedzenia zostawionymi przez pielgrzymów.

Przez głośniki rozstawione w Watykanie i na pobliskich ulicach spikerzy zachęcali, aby pielgrzymi odłożyli wizytę przy trumnie Jana Pawła II na późniejsze godziny. Informowano, by wierni wzięli pod uwagę przynajmniej kilkugodzinne oczekiwanie w kolejce. Tłumy w nocy w oczekiwaniu na beatyfikację

Plac św. Piotra w przeddzień beatyfikacji
Pierwsi koczownicyZnak uroczystości
Telebimy na których pielgrzymi przez całą dobę mogą oglądać filmy przypominające papieskie podróże zagraniczneSłużby pilnująca porządku
                                                                                              FILMY