Jan Olszewski dla „GP” o rosyjskiej agenturze i trudnym zadaniu ministra Macierewicza

Premier Jan Olszewski nie ma wątpliwości, że to właśnie „opozycja totalna” stwarza w Polsce sytuację, w której największym beneficjentem jest strona rosyjska.

Premier Jan Olszewski nie ma wątpliwości, że to właśnie „opozycja totalna” stwarza w Polsce sytuację, w której największym beneficjentem jest strona rosyjska. „To właśnie Rosji zależy na destabilizacji w Polsce, bo to oznacza destabilizację w całej Europie” - mówi w rozmowie z Dorotą Kanią Jan Olszewski. Pytany o Antoniego Macierewicza w rządzie premier Szydło, Jan Olszewski podkreśla, że szef MON odgrywa obecnie niezwykle istotną rolę.

Wczoraj na łamach portalu niezalezna.pl opublikowaliśmy pierwszy fragment wywiadu z byłym premierem. W rozmowie z Dorotą Kanią premier Jan Olszewski wspomina okoliczności związane z puczem przeprowadzonym 4 czerwca 1992 r., którego efektem było odwołanie przez Sejm jego rządu. Był to pierwszy niekomunistyczny rząd, który wyprowadził wojska sowieckie z Polski i którego priorytetem było wejście Polski do NATO. Podjęta przez Sejm uchwała lustracyjna stała się przyczyną odwołania rządu Jana Olszewskiego.

- Politycy KLD przyszyli do mnie, jako premiera, z propozycją nie do odrzucenia. W tej delegacji był Donald Tusk. Panowie zaproponowali swoje dalsze wsparcie, ale pod warunkiem, że zapewnimy im nietykalność – mówi „Gazecie Polskiej” premier Jan Olszewski.

CZYTAJ WIĘCEJ: Sensacyjny wywiad z Janem Olszewskim w „Gazecie Polskiej”: Nie widzę przeszkód, by aneks był ujawniony
 
Fragment rozmowy Doroty Kani z premierem Janem Olszewskim z najnowszego numeru tygodnika „Gazeta Polska:

Totalna opozycja zapowiada wotum nieufności wobec szefa MON.
Minister Antoni Macierewicz jest postacią szczególną w naszym życiu publicznym. Niewątpliwie z jego nazwiskiem będzie związana sprawa lustracji, która dopiero dzisiaj znajduje swoje finalne rozwiązanie. To właśnie z jego nazwiskiem będzie związana akcja likwidacji WSI, co było przez całe lata nierozwiązywalnym problemem, i dopiero działania ministra Macierewicza przyniosły konkretne rozwiązania w tej materii. Pan minister Macierewicz odgrywa niezwykle istotną rolę w rządzie pani premier Beaty Szydło.

Jak Pan postrzega ostatnie ustalenia w sprawie katastrofy smoleńskiej?
Nareszcie mamy konkretne działania, nareszcie tę sprawę przejął powołany przez ministra Macierewicza miarodajny zespół, który pokazuje, jak powinno się w tej sprawie działać. Trzeba pamiętać, że badania wypadków lotniczych są bardzo skomplikowane, a to, co się stało w Smoleńsku, wykracza poza ramy zwykłego wypadku.

Czy Pana zdaniem zostanie ujawniona prawda o katastrofie smoleńskiej?
Nie mam co do tego wątpliwości. Być może stanie się to dopiero wtedy, gdy uzyskamy dostęp do wraku samolotu, który został przez rząd Donalda Tuska oddany w ręce Rosjan. Odzyskanie wraku to przedsięwzięcie niezwykle trudne, ale nie niemożliwe. A być może prawdę o smoleńskiej tragedii poznamy wyłączne dzięki naukowcom, którzy właśnie wykonują gigantyczną pracę w komisji powołanej przez pana ministra Macierewicza.

 Źródło: Gazeta Polska

 

#Smoleńsk #WSI #MON #Jan Olszewski #Antoni Macierewicz

Dorota Kania
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo