Młodzi Polacy przeciwni przyjmowaniu uchodźców

  

42 proc. młodych Polaków i Francuzów jest przekonanych, że demokracja jest najlepszym ustrojem państwowym - wynika z raportu Fundacji TUI przedstawionego dziś w Berlinie. Wśród Greków odsetek zwolenników demokracji jest najwyższy - 66 proc.

13 proc. Polaków, najwięcej ze wszystkich badanych grup narodowych, uznało inne ustroje państwowe za lepsze od demokracji. 37 proc. uważało, że demokracja jest tak samo dobra lub zła jak inne ustroje. 9 proc. nie udzieliło odpowiedzi na to pytanie.

We wszystkich badanych krajach o wyższości demokracji było przekonanych 52 proc. ankietowanych, 9 proc. uważało inne ustroje za lepsze, 26 proc. nie widziało między nimi różnicy, a 13 nie miało na ten temat zdania. Wynik poniżej średniej zmierzono także we Włoszech - 45 proc. W Niemczech 62 proc. ankietowanych uważało demokrację za najlepszy ustrój.

Instytut YouGov przebadał za pomocą ankiety online na zlecenie Fundacji TUI w dniach od 16 lutego do 3 marca 2017 roku w siedmiu krajach - Francji, Niemczech, Grecji, Włoszech, Polsce, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii - 6000 osób w wieku od 16 do 26 lat.

Dla 76 proc. młodych ludzi w tych krajach najważniejszym spoiwem Unii Europejskiej jest współpraca gospodarcza. 52 proc. wskazuje na wspólne zasady demokratyczne i polityczne. Dla 30 proc. najważniejsze są wspólne wartości kulturowe, a 7 proc. wskazało na religię i kulturę chrześcijańską jako wspólny fundament Unii. Uczestnicy sondażu mogli zakreślić więcej niż jedną cechę.

38 proc. badanych opowiadało się za oddaniem przez Unię kompetencji rządom narodowym. Ta postawa była szczególnie widoczna w Grecji - 60 proc. - i Wielkiej Brytanii - 44 proc. Wśród Niemców odsetek zwolenników zwiększenia uprawnień własnego rządu kosztem Wspólnoty wynosi tylko 22 proc. Ocena własnej sytuacji ekonomicznej wypadła bardzo niejednolicie. 29 proc. młodych Europejczyków oceniło swoją sytuację jako dobrą, 32 proc. jako raczej złą. Oceny Niemców, Polaków i Brytyjczyków były ponadprzeciętnie dobre, dobre Hiszpanów, zaś Francuzów i Greków szczególnie złe - czytamy w informacji prasowej.

Co piąty (21 proc.) młody mieszkaniec Europy opowiadał się z wyjściem swego kraju z Unii Europejskiej. Taką decyzję poparło 31 proc. Greków, 22 proc. Polaków i 19 proc. Francuzów. Najmniej zwolenników wyjścia z Unii było wśród ankietowanych w Hiszpanii i Niemczech - 12 proc.

Polacy są jedyną badaną nacją, w której odsetek zwolenników przyjmowania uchodźców jest niższy (43 proc.) od przeciwników udzielania im azylu (50 proc.). Średnia dla wszystkich krajów wynosi 68 proc. za i 23 proc. przeciw.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Pierwsza dama wspiera „Akcję E-dukację”. Prowadzi wirtualne lekcje języka niemieckiego

/ https://twitter.com/prezydentpl

  

- Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda wspiera "Akcję E-dukację", czyli szkołę online, prowadząc wirtualne lekcje języka niemieckiego – poinformowała Kancelarii Prezydenta.

Na Twitterze Kancelarii Prezydenta opublikowano zdjęcia małżonki prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy, które zostały wykonane podczas lekcji języka niemieckiego.

 

Pierwsza dama już w połowie marca zachęcała do nauki online.

"Mimo wszelkich trudności powinniśmy wspólnie zadbać o to, by dzieci i młodzież miały możliwość nauki także w warunkach domowych. Dlatego ruszyła #AkcjaEdukacja, czyli szkoła online. Serdecznie zapraszam wszystkich i bardzo zachęcam, by skorzystać z tej formy edukacji. My rodzice i nauczyciele zróbmy wszystko, by nasze dzieci i uczniowie jak najlepiej wykorzystali ten czas"

– mówiła w opublikowanym wówczas krótkim nagraniu.

Do "Akcji E-dukacji" można dołączyć, wchodząc na stronę www.gov.pl/zdalnelekcje. Uczniowie i nauczyciele mogą tam znaleźć materiały dla poszczególnych klas i przedmiotów, pomocne w realizowaniu nauki. Platforma została przygotowana przez Zespół GovTech Polska we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji oraz Naukową Akademicką Siecią Komputerową.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts