Tegoroczna edycja międzynarodowego kongresu „International Security Forum (ISF)”, organizowanego przez Rutgers Council on Public and International Affairs z Akademią Sztuki Wojennej, odbędzie się 5 maja br. pod patronatem honorowym Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza. Kongres poprzedzony był specjalnym sympozjum 21 kwietnia br. w Akademii Sztuki Wojennej pt. „Broń chemiczna w czasie wojny a sprawa Syrii".

ISF to przede wszystkim miejsce interdyscyplinarnych dyskusji o współpracy transatlantyckiej, zwłaszcza w kontekście rozwoju bardziej bezpiecznego świata. ISF jest instytucją członkowską United Nations Academic Impact, globalnej inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych. W ciągu roku akademickiego nastąpi kilka innych wydarzeń ISF, m.in. dotyczących zagadnień etycznych w obronie narodowej.

GOŚCIE SPECJALNI FORUM:

Jego Eminencja ks. kard. dr Theodore McCarrick, arcybiskup senior Waszyngtonu, radca Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych, były rektor Katolickiego Uniwersytetu Ameryki. Od dziesięcioleci obrońca praw człowieka, często podróżujący po świecie, aby mediować konflikty, a także promować sprawiedliwość i pokój. Kardynał McCarrick służył w  Komisji ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej, organu federalnego Stanów Zjednoczonych, który zapewnia Prezydentowi, Sekretarzowi Stanu i Kongresowi niezależne zalecenia polityczne. Kardynał McCarrick jest przewodniczącym Katolickiej Fundacji Pomocy oraz jednym z założycieli Fundacji Papieskiej. Został mianowany wybitnym uczonym przez Bibliotekę Kongresu, uzyskał 27 doktoratów honoris causa oraz nagrodę im. Eleanory Roosevelt, wyróżnienie przyznane mu przez prezydenta Billa Clintona.

Larry Pressler służył w Senacie Stanów Zjednoczonych przez 18 lat, pełniąc funkcję przewodniczącego Komisji ds. Handlu, Nauki i Transportu oraz przewodniczącego Podkomisji ds. Europejskich i ds. Kontroli Zbrojeń. Był kandydatem do nominacji Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich w 1980 roku. Wcześniej Senator Pressler został wybrany na dwie kadencje jako członek Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, był także m.in. delegatem USA przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ostatnio był komisarzem federalnego zespołu zajmującego się sprawami wojska, służył też w radzie Amerykańskiej Akademii Wojskowej, a w latach 2009-2014 był członkiem Komisji Ochrony Dziedzictwa Ameryki za Granicą. Senator Pressler wykładał na ponad dwudziestu uczelniach, w tym na Uniwersytecie Harvarda. Jest autorem licznych publikacji, w tym książki na temat polityki obronnej. 

Profesor Ramesh Thakur to były zastępca Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), wicerektor Uniwersytetu Narodów Zjednoczonych i konsultant dla rządów Australii i Nowej Zelandii w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego. Jest uważany za jednego z głównych autorów koncepcji interwencji humanitarnych (Responsibility to Protect - R2P). Profesor Thakur jest obecnie dyrektorem Centrum Nieproliferacji i Rozbrojenia Jądrowego na Australijskim Uniwersytecie Narodowym i redaktorem naczelnym „Global Governance”. Profesor Thakur to autor 50 książek i 400 artykułów naukowych i rozdziałów w specjalistycznych podręcznikach akademickich.

Profesor Herbert Jay Stern miał wybitną karierę jako sędzia federalny oraz jako prokurator, służył również jako sędzia Sądu Federalnego Stanów Zjednoczonych w Berlinie. W tej roli, przewodniczył procesowi dotyczącemu porwania samolotu Polskich Linii Lotniczych LOT, który był jedyną rozprawą, jaka się kiedykolwiek toczyła w amerykańskim sądzie w zachodnim Berlinie. Napisał książkę o tym przypadku, „Rozprawa w Berlinie". Kierował Advocacy Institute na Wydziale Prawa Uniwersytetu Virginia oraz był profesorem na Uniwersytecie Seton Hall. Często nagradzany, posiada sześć doktoratów honoris causa.

Kontradmirał Boris Lushniak jest dziekanem Wydziału Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Maryland. Kontradmirał Lushniak był naczelnym lekarzem Stanów Zjednoczonych, od 1988 roku oficer służb mundurowych USA. Kontradmirał Lushniak służył również jako komisarz Agencji Żywności i Leków ds. polityki antyterrorystycznej. Kontradmirał Lushniak pracował w Strefie Zero w Nowym Jorku po atakach 11 września 2001 r. w ramach Centrum Kontroli i Prewencji Chorób. Kontradmirał Lushniak także kierował Katedrą Medycyny Prewencyjnej i Biostatystyki na Uniwersytecie Medycznym Służb Mundurowych.

Profesor Angela Kane, wiceprzewodnicząca Międzynarodowego Instytutu Pokoju, w latach 2012-2016 była Komisarzem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) ds. Rozbrojenia, a w latach 2008-2012 pełniła funkcję Podsekretarza Generalnego ONZ ds. Zarządzania. W kwietniu 2016 roku została mianowana do Rady Uniwersytetu Narodów Zjednoczonych przez Sekretarza Generalnego ONZ oraz Dyrektora Generalnego UNESCO. Prof. Kane obecnie wykłada na Sciences Po w Paryżu i jest związana z Wiedeńskim Centrum Nieproliferacji i Rozbrojenia.

Profesor Luis Moreno-Ocampo został wybrany przez Zgromadzenie Państw-Stron Statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) na Głównego Prokuratora MTK w 2003 roku, zdobywając wszystkie 78 głosów. MTK jest pierwszym w historii ludzkości stałym sądem międzynarodowym powołanym do sądzenia osób oskarżanych o najcięższe zbrodnie. Był zaangażowany w dwudziestu z najpoważniejszych kryzysów 21 wieku, w tym w Iraku, Korei, Afganistanie i Palestynie. Prowadził śledztwa w siedmiu różnych krajach, w tym Libii i Sudanie. Bank Światowy mianował prof. Moreno-Ocampo do poprowadzenia panelu ekspertów w celu zbadania rzekomej korupcji w Bangladeszu, związanej z projektem wartym 3 miliardy dolarów. Wykłada na Uniwersytecie Harvarda, jest również związany z uniwersytetami Yale, Stanford i NYU. Aktywny członek Zarządu Transparency International i doradca Instytutu Banku Światowego, zaprojektował strategię antykorupcyjną w ponad 40 krajach. Wcześniej prof. Moreno-Ocampo odegrał kluczową rolę w Argentynie w czasie przejścia do demokracji. W 1985 roku był zastępcą prokuratora w rozprawie Junty w Argentynie, a później prowadził dochodzenie przeciwko przywódcom partyzanckim i oficerom biorącym udział w dwóch buntach wojskowych oraz dziesiątkach przypadków korupcji funkcjonariuszy publicznych na wysokim szczeblu.

Profesor Jean-Marc Coicaud to wybitny francusko-amerykański prawnik, doktor habilitowany nauk prawnych, specjalista prawa międzynarodowego, były dyrektor Uniwersytetu Narodów Zjednoczonych, członek gabinetu sekretarza generalnego ONZ Butrusa Butrusa Ghalego. Zawodowo związany z Radą Carnegie ds. Etyki w Sprawach Międzynarodowych i Uniwersytetem Rutgersa, gdzie obejmował m.in. stanowisko dziekana Wydziału Stosunków Międzynarodowych. Jest profesorem prawa i stosunków międzynarodowych. Autor 15 książek dostępnych w języku angielskim, francuskim, japońskim, chińskim, hiszpańskim i arabskim oraz licznych artykułów naukowych i rozdziałów w specjalistycznych podręcznikach akademickich. Wykłada gościnnie w wielu renomowanych ośrodkach badawczych i uczelniach wyższych (m.in. Uniwersytet Cambridge, Uniwersytet Oksfordzki, Uniwersytet Harvarda, Wojskowe Kolegium Armii Stanów Zjednoczonych, Instytut Pokoju USA, Korporacja RAND) oraz był profesorem im. Roberty Buffett w dziedzinie badań międzynarodowych i porównawczych na Uniwersytecie Northwestern. Członek Europejskiej Akademii Nauk.

(MON)