Obecnej konstytucji bronią ci, którzy ją stworzyli i ci, którym orzecznictwo TK gwarantuje pewne status quo, przynależność do elity czy nietykalność. Konstytucja jest dla obywateli i to oni powinni zadecydować o ewentualnej zmianie -  powiedział prezydent Andrzej Duda w dzisiejszym wywiadzie dla TVP Info.

"Wielu obywateli widzi, że ta konstytucja ma pewne mankamenty. Na pewno jest parę punktów, które mogłyby brzmieć i wyglądać inaczej.  Najistotniejsze zdanie to zdanie obywateli. To właśnie oni powinni zdecydować, w jakim kierunku powinny iść zmiany w konstytucji" - zaznaczył prezydent.

Prezydent pytany w programie "Gość Wiadomości" na antenie TVP Info, dlaczego niektóre środowiska, niektórzy ludzie tak bardzo bronią konstytucji – obowiązującej – z 1997 r., odpowiedział:

Bronią jej ci – z jednej strony – którzy ją stworzyli, z drugiej – bronią jej również ci, którym ona, także w wyniku orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego(...), gwarantuje dzisiaj pewne status quo, pewną pozycję społeczną. Więc z jednej strony pozycję, z drugiej przynależność do jakiejś elity, w pewnym sensie jakąś nietykalność.


Duda dopytywany, o jakich grupach myśli, odpowiedział: "chociażby o grupach prawniczych".

Proszę pamiętać, że konstytucja była tworzona przez prawników, w Trybunale Konstytucyjnym orzekali prawnicy. Bardzo często orzekali w sprawach dotyczących prawników – czy to prawniczych korporacji zawodowych, czy to sędziów, czy innych. I bardzo często – czy wręcz najczęściej – to oni wypowiadają się dzisiaj na temat konstytucji. Profesorowie, którzy mówią, że konstytucja jest bardzo dobra, i nie należy jej ruszać

- zauważył prezydent.

CZYTAJ WIĘCEJ: Zmiana konstytucji? Prezydent chce debaty z Polakami, a nie z elitami

Przecież wielu obywateli widzi, że ta konstytucja ma jednak istotne mankamenty – chociażby jeżeli chodzi o kwestie podziału władz, podziału kompetencji pomiędzy władzami. I na pewno jest wiele punktów, w których konstytucja Rzeczypospolitej mogłaby brzmieć znacznie lepiej, mogłaby brzmieć zupełnie inaczej

- uważa prezydent.

W ocenie prezydenta wola zmiany konstytucji powinna być wolą społeczeństwa.

Jeżeli społeczeństwo polskie będzie chciało, żeby konstytucja została zmieniona, to będzie należało ją zmienić i to właśnie społeczeństwo powinno mieć absolutnie podstawowe zdanie w tej sprawie – jako najistotniejsze powinno się liczyć zdanie, jakie mają na ten temat ludzie w Polsce, dlatego że konstytucja jest dla obywateli. I to właśnie oni powinni zdecydować, jakiej konstytucji chcą, w jakim kierunku te rozwiązania konstytucyjne powinny iść, jaka powinna być relacja pomiędzy władzami 

- podkreślił Duda.

Prezydent na pytanie, czy referendum to dobry pomysł, by poznać opinię Polaków, odpowiedział: "społeczeństwo powinno się w tej sprawie móc wypowiedzieć, może się wypowiedzieć w formie referendum".