Gruzini nie wpuszczą Nocnych Wilków. "Ich obecność jest niepożądana"

  

Wiceminister spraw wewnętrznych Gruzji postawił sprawę jasno: prokremlowska i prokomunistyczna organizacja Nocne Wilki nie zostanie wpuszczona na terytorium Gruzji. Motocykliści mieli wjechać do tego kraju, aby uczcić 9 maja rocznicę klęski hitlerowskich Niemiec w II wojnie światowej.

Szalwa Kuciszwili, gruziński wiceminister spraw wewnętrznych, odniósł się do planowanej na 9 maja wizyty Nocnych Wilków w Gruzji. 

"Uważamy wizytę Nocnych Wilków na terytorium Gruzji za niepożądaną" - stwierdził Kuciszwili. Wyjaśnił, że sposób świętowania rocznicy zakończenia II wojny światowej przez Nocne Wilki nie licuje z duchem tego dnia. Dodał również, że większość Gruzinów nie chciałoby widzieć rosyjskich motocyklistów.

"Gościmy każdego, kto szanuje prawo: tacy ludzie nie będą mieli problemów, jeśli chodzi o podróżowanie i wypoczynek w Gruzji. Nocne Wilki to jednak zupełnie inna sprawa"

- powiedział wiceminister.

Wizyta Nocnych Wilków w Gruzji została zaplanowana przez proputinowską organizację pozarządową: Związek Rosyjskiej i Gruzińskiej Młodzieży. Inicjatywa ta spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem gruzińskiego społeczeństwa. Pod petycją będącą wyrazem sprzeciwu wobec przyjazdu motocyklistów podpisały się setki Gruzinów.

Nocne Wilki to gang motocyklowy, którego członkowie odwołują się do symboliki sowieckiej. Motocykliści z tego klubu pomogli Kremlowi przejąć zbrojnie władzę na Krymie. Lider gangu - Aleksander Załdostanow - kilkakrotnie obraził Polaków, nazywając ich potomkami tych, którzy w II wojnie światowej służyli Niemcom.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: georgiatoday.ge,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kraków: W poniedziałek wyrok ws. brutalnego ataku w autobusie

zdjęcie ilustracyjne / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

W poniedziałek krakowski sąd rejonowy wyda wyrok w sprawie ośmiu sprawców brutalnego ataku w autobusie, do którego doszło na początku czerwca. Większość z nich to osoby młodociane; wszyscy chcą dobrowolnie poddać się karze.

Do ataku w autobusie komunikacji miejskiej doszło na początku czerwca w rejonie ul. Igołomskiej w Nowej Hucie. Ustalono, że podróżująca nim grupa dziewczyn pokłóciła się z innymi nastolatkami i zadzwoniła po pomoc do swoich znajomych. Kiedy pojazd zakończył trasę, kierowca zauważył, że na przystanku w okolicy Przylasku Rusieckiego czeka grupa agresywnych mężczyzn, którzy mają niebezpieczne przedmioty, m.in. maczetę oraz przedmiot przypominający broń. Siłą wtargnęli oni do środka i zaatakowali - za pomocą gazu, pieści i maczety.

O udział w pobiciu z użyciem tego niebezpiecznego narzędzia oskarżono w tej sprawie 21-letniego Adriana W. Pozostali sprawcy ataku: Rafał W., Marcin J., Dawid C., Paweł K., Norbert S. i Bartłomiej T. odpowiadali przed sądem za udział w pobiciu. Z kolei Jakuba G. oskarżono o pomocnictwo w popełnieniu przestępstwa.

Podczas piątkowej rozprawy, wszyscy oskarżeni przyznali się do winy, ale odmówili składania wyjaśnień. Z tych, które złożyli wcześniej wynikało m.in., że w autobusie podróżowała nastolatka, będąca siostrą Adriana W. i córką Rafała W., która miała być zaczepiana w pojeździe, więc zadzwoniła po pomoc do bliskich.

Oskarżeni chcieli dobrowolnie poddać się karze. Ich obrońcy wnioskowali o kary pozbawienia wolności od 10 miesięcy do 1,5 roku, a także o zapłatę pokrzywdzonemu, czyli nastolatkowi zaatakowanemu maczetą, nawiązek w wysokości od 100 do 1000 zł.

Wnioskom tym nie sprzeciwił się prokurator. Jak zaznaczał, większość sprawców to osoby młodociane i niekarane, a jedyny pokrzywdzony w wyniku ich ataku nastolatek nie doznał poważnych obrażeń. Oskarżonych obciążają jednak okoliczności, w jakich doszło do zdarzenia, ponieważ uznane zostało ono za odwet. Podkreślono, że młodzi mężczyźni zaatakowali w ciągu dnia, kiedy w pojeździe było wiele osób, w tym dzieci.

Po ataku wszyscy agresorzy uciekli. Wytypowano ich m.in. na podstawie nagrań monitoringu. Materiały w sprawie sześciu nieletnich, którzy m.in. używali gazu oraz podżegali do przestępstwa zostały skierowane do sądu dla nieletnich.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl