Chiński zwierzyniec

Po sobotniej próbie północnokoreańskiej rakiety Donald Trump napisał na Twitterze, że działania Pjongjangu były wyrazem braku szacunku dla prezydenta Chin Xi Jinpinga.

Po sobotniej próbie północnokoreańskiej rakiety Donald Trump napisał na Twitterze, że działania Pjongjangu były wyrazem braku szacunku dla prezydenta Chin Xi Jinpinga. Tym samym Trump zasugerował, że zawarł w sprawie Korei Północnej ciche porozumienie z Chinami.

Istotnie, krótko po spotkaniu Xi-Trump pojawiły się doniesienia o tym, że Pekin przestał przyjmować północnokoreański węgiel i zamknął połączenie lotnicze z Pjongjangiem. Dlaczego więc reżim Kim Dzong Una nadal wykonuje próby? Zapewne z tego samego powodu, z którego do portu w Filipinach wpłynęły niedawno rosyjskie okręty. Chiny prowadzą teraz bardzo wyrafinowaną grę. Z jednej strony chcą pokazać, że bez nich Ameryka nie może skutecznie wpływać ani na Rosję, ani na Koreę Północną. Z drugiej, chcą za współpracę dostać jak najwięcej, choćby ustępstwa na Morzu Południowochińskim lub w sprawie Tajwanu. Ostatecznym celem zaś jest bipolarny podział globalny. Korea Północna i Rosja stają się przy tym coraz bardziej zależne od Pekinu. Te pokaźne okazy znalazły się w chińskim zwierzyńcu i mają za zadanie głównie szczerzyć kły na amerykańskich gości.

 

Źródło:

#Chiny #Donald Trump #Korea Północna #USA

Michał Kuź
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo