Chińskie wojska przy granicy z Koreą?

Południowokoreański dziennik „Korea Times” poinformował o wydanym przez chiński rząd dokumencie, na podstawie którego przygraniczne miasto Dandong ma rekrutować koreańsko-chińskich tłumaczy.

Edward N. Johnson - U.S. Army, Installation Management Command, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6205137
Południowokoreański dziennik „Korea Times” poinformował o wydanym przez chiński rząd dokumencie, na podstawie którego przygraniczne miasto Dandong ma rekrutować koreańsko-chińskich tłumaczy. „Korea Times” powołuje się na informacje hongkońskiego dziennika „Oriental Daily” z 27 kwietnia. Na podstawie opublikowanego wówczas polecenia tłumacze mieliby trafić do 10 departamentów urzędu miasta Dandong, m.in. straży granicznej, bezpieczeństwa publicznego, handlu, ceł i kwarantanny.

Rekrutacja ma być prowadzona w pośpiechu i według dziennika sugeruje przygotowania Chin do wybuchu ewentualnego konfliktu z Koreą Płn. Południowokoreańska agencja prasowa Yonhap informuje, iż w mieście Dandong leżącym przy granicy z Koreą Płn. od 25 kwietnia wprowadzono dla urzędników nocne zmiany.

Chiny dementują informacje o rzekomym rozlokowaniu 150 tys. żołnierzy na granicy z Koreą Północną.

Prezydent USA Donald Trump oświadczył dziś, że jest otwarty na spotkanie z północnokoreańskim przywódcą Kim Dzong Unem „w odpowiednich okolicznościach”. Później rzecznik Białego Domu Sean Spicer powiedział, że jest jasne, iż nie ma obecnie warunków do takiego spotkania.

Czytaj więcej: Co Trump powiedział o spotkaniu z przywódcą Korei Północnej? „Byłbym zaszczycony”

Sytuacja na Półwyspie Koreańskim jest wyjątkowo napięta z powodu sygnałów, że komunistyczna Korea Północna może przeprowadzić szóstą próbę nuklearną oraz z powodu ostrzeżeń amerykańskiej administracji, która nie wykluczyła użycia siły, by powstrzymać ambicje atomowe Pjongjangu.

 

Źródło: PAP

#Chiny #Korea Północna

pb
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo