Komedia. Ekspert PO od gospodarki nie zostawia suchej nitki na... swojej partii

  

Andrzej Rzońca główny ekonomista Platformy Obywatelskiej, a zarazem człowiek odpowiedzialny za program gospodarczy swojej partii ma wyraźne problemy z przekonaniem wyborców do jej postulatów. „Ameryka Południowa i Afryka. Plan Morawieckiego to plan z lat 50-60 XX w. wprowadzany w tamtych regionach” – snuje katastroficzną wizję w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”. Mimowolnie miażdży też... działania PO w minionych latach.

Program gospodarczy Platformy jest jeszcze niedoprecyzowany i sam Rzońca ma problemy z odpowiedzią na pytania dziennikarzy o wiek emerytalny, budownictwo, czy program Rodzina 500+, ale to nie przeszkadza mu wcale, by atakować politykę gospodarczą rządu Beaty Szydło. – Nie ma przykładu jednego kraju, któremu taki plan pozwoliłby osiągnąć sukces, lub chociażby utrzymać poziom rozwoju. Wszędzie, gdzie był realizowany, prowadził do katastrofy - stwierdził spec PO od gospodarki, krytykując plan Morawieckiego.

Jego obawy co do kierunków polityki wicepremiera w rządzie Prawa i Sprawiedliwości zbiegają się z pozbawionym refleksji zachwytem nad dokonaniami Platformy. Przypomnijmy Rzońca zasłynął bezkrytyczną oceną niedawnych rządów PO, która - jak sam stwierdził - zostawiła polską gospodarkę „bez jakiejkolwiek nierównowagi”.

Twarde dane gospodarcze przeczą analizom i krytycznym wizjom głównego ekonomisty PO.

Przypomnijmy, stopa bezrobocia jest najniższa od ponad 25 lat. Deficyt budżetu państwa najmniejszy od 9 lat, a produkcja przemysłowa i zamówienia w przemyśle rosną w zawrotnym tempie. Komisja Europejska spodziewa się, że polski eksport będzie rósł najszybciej w całej UE, a spółki Skarbu Państwa, odnotowują bardzo dobre wyniki.

Rzońca maluje przyszłość w najczarniejszych barwach. - Państwo nie będzie się zadłużało w okresie dobrej koniunktury - wieszczy.

Takie stwierdzenie to potężny policzek w dotychczasową politykę PO. Trzeba pamiętać, że z biliona złotych długu publicznego, jedną trzecią zaciągnęła w latach 2007-2015 koalicja PO-PSL. W tamtym okresie zadłużenie sektora finansów publicznych wzrosło o ponad 300 mld zł, a przecież w tym czasie Polska miała być „zieloną wyspą”.

Rzońca zapowiada też, że jego partia musi „odbudować zaufanie obywatela do państwa” i teraz już „nie będzie omijania konsultacji społecznych” a „obywatele przestaną być traktowani jak przestępcy”. Czyżby eksperci PO zorientowali się w końcu dlaczego ich partia przegrała wybory? 

Czytaj też: Jakie zmiany wprowadzi Plan Morawieckiego? Szczegóły ujawnia poseł Maks Kraczkowski

Główny macher od gospodarki w PO zabrał głos również w spawie programu Rodzina 500+ oraz wieku emerytalnego. - Jeśli ktoś jest w stanie pracować, to powinien dostawać wsparcie tylko pod warunkiem, że szuka pracy – mówił. I dodał, że wiek emerytalny „trzeba urealnić”.

Urealnić to znaczy zabezpieczyć Polaków przed horrendalnymi składkami lub głodowymi emeryturami (...). PO w swoim programie koncentruje się, by zaktywizować Polaków. Nie będzie zadłużania państwa i dokręcania podatkowej śruby. Najpierw trzeba zarobić, by wydawać. PO na pewno zrealizuje swoje obietnice w trakcie kadencji

– zadeklarował w rozmowie na antenie RMF FM.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVP Info,RMF FM,m.wyborcza.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Oglądaj 7x24. Już w niedzielę!

Zdjęcie ilustracyjne / Telewizja Republika

  

W niedzielę o godzinie 9:06 zapraszamy na program "7x24" Katarzyny Gójskiej. Do oglądania w Telewizji Republika i do słuchania w Polskim Radiu 24.

W studiu Polskiego Radia 24 spotkają się przedstawiciele wszystkich głównych sił parlamentarnych. Będą musieli zmierzyć się m.in. z pytaniami i opiniami słuchaczy.

W niedzielę gośćmi Katarzyny Gójskiej będą: Piotr Kaleta (PiS), Adam Bielan (Porozumienie), Katarzyna Piekarska (Koalicja Obywatelska), prof. Andrzej Zybertowicz (doradca Prezydenta RP), Anna Maria Żukowska (Nowa Lewica), Władysław Teofil Bartoszewski (PSL).

Polecamy!

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts