Komedia. Ekspert PO od gospodarki nie zostawia suchej nitki na... swojej partii

Andrzej Rzońca główny ekonomista Platformy Obywatelskiej, a zarazem człowiek odpowiedzialny za program gospodarczy swojej partii ma wyraźne problemy z przekonaniem wyborców do jej postulatów.

By Platforma Obywatelska RP - Konferencja prasowa, 12.04.2017, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=580
Andrzej Rzońca główny ekonomista Platformy Obywatelskiej, a zarazem człowiek odpowiedzialny za program gospodarczy swojej partii ma wyraźne problemy z przekonaniem wyborców do jej postulatów. „Ameryka Południowa i Afryka. Plan Morawieckiego to plan z lat 50-60 XX w. wprowadzany w tamtych regionach” – snuje katastroficzną wizję w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”. Mimowolnie miażdży też... działania PO w minionych latach.

Program gospodarczy Platformy jest jeszcze niedoprecyzowany i sam Rzońca ma problemy z odpowiedzią na pytania dziennikarzy o wiek emerytalny, budownictwo, czy program Rodzina 500+, ale to nie przeszkadza mu wcale, by atakować politykę gospodarczą rządu Beaty Szydło. – Nie ma przykładu jednego kraju, któremu taki plan pozwoliłby osiągnąć sukces, lub chociażby utrzymać poziom rozwoju. Wszędzie, gdzie był realizowany, prowadził do katastrofy - stwierdził spec PO od gospodarki, krytykując plan Morawieckiego.

Jego obawy co do kierunków polityki wicepremiera w rządzie Prawa i Sprawiedliwości zbiegają się z pozbawionym refleksji zachwytem nad dokonaniami Platformy. Przypomnijmy Rzońca zasłynął bezkrytyczną oceną niedawnych rządów PO, która - jak sam stwierdził - zostawiła polską gospodarkę „bez jakiejkolwiek nierównowagi”.

Twarde dane gospodarcze przeczą analizom i krytycznym wizjom głównego ekonomisty PO.

Przypomnijmy, stopa bezrobocia jest najniższa od ponad 25 lat. Deficyt budżetu państwa najmniejszy od 9 lat, a produkcja przemysłowa i zamówienia w przemyśle rosną w zawrotnym tempie. Komisja Europejska spodziewa się, że polski eksport będzie rósł najszybciej w całej UE, a spółki Skarbu Państwa, odnotowują bardzo dobre wyniki.

Rzońca maluje przyszłość w najczarniejszych barwach. - Państwo nie będzie się zadłużało w okresie dobrej koniunktury - wieszczy.

Takie stwierdzenie to potężny policzek w dotychczasową politykę PO. Trzeba pamiętać, że z biliona złotych długu publicznego, jedną trzecią zaciągnęła w latach 2007-2015 koalicja PO-PSL. W tamtym okresie zadłużenie sektora finansów publicznych wzrosło o ponad 300 mld zł, a przecież w tym czasie Polska miała być „zieloną wyspą”.

Rzońca zapowiada też, że jego partia musi „odbudować zaufanie obywatela do państwa” i teraz już „nie będzie omijania konsultacji społecznych” a „obywatele przestaną być traktowani jak przestępcy”. Czyżby eksperci PO zorientowali się w końcu dlaczego ich partia przegrała wybory? 

Czytaj też: Jakie zmiany wprowadzi Plan Morawieckiego? Szczegóły ujawnia poseł Maks Kraczkowski

Główny macher od gospodarki w PO zabrał głos również w spawie programu Rodzina 500+ oraz wieku emerytalnego. - Jeśli ktoś jest w stanie pracować, to powinien dostawać wsparcie tylko pod warunkiem, że szuka pracy – mówił. I dodał, że wiek emerytalny „trzeba urealnić”.

Urealnić to znaczy zabezpieczyć Polaków przed horrendalnymi składkami lub głodowymi emeryturami (...). PO w swoim programie koncentruje się, by zaktywizować Polaków. Nie będzie zadłużania państwa i dokręcania podatkowej śruby. Najpierw trzeba zarobić, by wydawać. PO na pewno zrealizuje swoje obietnice w trakcie kadencji

– zadeklarował w rozmowie na antenie RMF FM.

 


Źródło: TVP Info,RMF FM,m.wyborcza.pl

#Rzońca #plan Morawieckiego

Marek Nowicki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo