Ryga kupuje haubice samobieżne

  

W ubiegłym tygodniu szefowie resortów obrony Łotwy i Austrii Raimonds Bergmanis oraz Hans Peter Doskozil, podpisali umowę wartą około 6 milionów euro na zakup 47 haubic samobieżnych M109 A5Oe Paladin wraz z centrum kontroli ognia oraz platformami treningowymi.

Haubice samobieżne zakupione przez Łotwę przeszły pełną modernizację w latach 2003-2007. Rząd w Rydze zapłaci od 60 do 140 tysięcy euro za haubicę w zależności od otrzymanej wersji. - Wysoko cenimy dobrą współpracę z naszymi kolegami z Austrii w sprawie zwiększenia znaczącego siły ognia naszych sił zbrojnych. Jesteśmy wdzięczni ministerstwu obrony Austrii oraz ich siłom zbrojnym za trwały wsparcie dzięki któremu udało podpisać się tak ważną bilateralną umowę – powiedział minister obrony Łotwy Raimonds Beregmanis. Podpisana umowa przewiduje iż pierwsze egzemplarze maja trafić do Łotewskich Sił Zbrojnych już jesienią bieżącego roku.- Odwiedziłem Wiedeń rok temu rozpoczynając negocjacje w sprawie nabycia haubic samobieżnych a teraz widzimy iż nasze plany się ziszczają – dodał szef resortu obrony Łotwy. Umowa jest o tyle znacząca iż będą to pierwsze haubice samobieżne jakie trafią do Łotewskich Sił Zbrojnych. Warto ponadto dodać iż na zwiększenie siły ognia swoich wojsk zdecydowała się Litwa i Estonia które zakupiły haubice samobieżne Pzh 2000 oraz działa samobieżne K9. Zakupiona przez Łotwę wersja haubicy samobieżnej M109 A5Oe kal. 155 mm posiada elektroniczny system kierowania ogniem ponadto dzięki wprowadzeniu zmian w systemie hydraulicznym i magazynowym podwojono szybkostrzelność. Obecnie dobrze wyszkolona załoga jest w stanie wystrzelić 3 pociski w ciągu 15 sekund, a 12 pocisków na minutę. Zasięg rażenia w zależności od wykorzystywanej amunicji wynosi od 22 do 30 km.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

TSUE przyznał rację PiS? Wójcik przypomina, o czym rząd przez wiele miesięcy mówił opozycji

Wiceminister Michał Wójcik / Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

  

"Wyrok TSUE dotyczący Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego to absolutna porażka naszych oponentów, którzy przyjmowali, że zostanie podważona legalność funkcjonowania tego organu" - ocenił wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

[polecam:https://niezalezna.pl/298075-tsue-wydal-wyrok-opozycja-az-huczy-a-co-na-to-premier-bardzo-dobrze-sie-stalo]

Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wczoraj wyrok w odpowiedzi na pytania prejudycjalne zadane przez Izbę Pracy Sądu Najwyższego. Trybunał orzekł, że to Sąd Najwyższy ma badać niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej, by ustalić, czy może ona rozpoznawać spory dotyczące przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku.

Michał Wójcik w TVP 1 ocenił, że ten wyrok to "absolutna porażka" oponentów PiS.

Oni przyjmowali, że zostanie podważona legalność funkcjonowania takich organów jak Krajowa Rada Sądownictwa chociażby, czy Izba Dyscyplinarna, a czegoś takiego nie było

 - powiedział.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przesądził o tym, że ta sprawa będzie regulowana w Polsce, czyli - krótko mówiąc - powiedział: "To nie jest nasz problem"

- podkreślił Wójcik.

Jak dodał, rząd PiS tłumaczył przez wiele miesięcy opozycji, że Unia Europejska nie będzie decydowała o tym, jak ma być zorganizowany wymiar sprawiedliwości w Polsce czy w innym państwie członkowskim. "Trybunał Sprawiedliwości to przyznał" - powiedział Wójcik.

Wiceminister odniósł się także do wypowiedzi I prezes Sądu Najwyższego sędzi Małgorzaty Gersdorf. Sędzia oceniła, że "rząd, Sejm i Senat powinny podjąć działania ustawodawcze w celu usunięcia tych wadliwości prawnych, których zaistnienie zostało potwierdzone w wyroku Trybunału w Luksemburgu".

Ustawodawca jak się ma odnieść (do tego wyroku)? Jaki przepis został zakwestionowany? Co zostało źle zrobione? Nic nie zostało źle zrobione

- powiedział Wójcik.

[polecam:https://niezalezna.pl/298060-o-co-chodzi-z-wyrokiem-tsue-minister-szymanski-tlumaczy-dlaczego-w-ko-maja-nietegie-miny]

Zdaniem TSUE, jeśli SN uznałby, że Izbie Dyscyplinarnej brak niezależności i bezstronności, mógłby - zgodnie z wyrokiem TSUE - przestać stosować przepisy, na mocy których to właśnie do tej Izby należy rozpoznawanie sporów dotyczących przejścia w stan spoczynku sędziów SN.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl