Ryga kupuje haubice samobieżne

  

W ubiegłym tygodniu szefowie resortów obrony Łotwy i Austrii Raimonds Bergmanis oraz Hans Peter Doskozil, podpisali umowę wartą około 6 milionów euro na zakup 47 haubic samobieżnych M109 A5Oe Paladin wraz z centrum kontroli ognia oraz platformami treningowymi.

Haubice samobieżne zakupione przez Łotwę przeszły pełną modernizację w latach 2003-2007. Rząd w Rydze zapłaci od 60 do 140 tysięcy euro za haubicę w zależności od otrzymanej wersji. - Wysoko cenimy dobrą współpracę z naszymi kolegami z Austrii w sprawie zwiększenia znaczącego siły ognia naszych sił zbrojnych. Jesteśmy wdzięczni ministerstwu obrony Austrii oraz ich siłom zbrojnym za trwały wsparcie dzięki któremu udało podpisać się tak ważną bilateralną umowę – powiedział minister obrony Łotwy Raimonds Beregmanis. Podpisana umowa przewiduje iż pierwsze egzemplarze maja trafić do Łotewskich Sił Zbrojnych już jesienią bieżącego roku.- Odwiedziłem Wiedeń rok temu rozpoczynając negocjacje w sprawie nabycia haubic samobieżnych a teraz widzimy iż nasze plany się ziszczają – dodał szef resortu obrony Łotwy. Umowa jest o tyle znacząca iż będą to pierwsze haubice samobieżne jakie trafią do Łotewskich Sił Zbrojnych. Warto ponadto dodać iż na zwiększenie siły ognia swoich wojsk zdecydowała się Litwa i Estonia które zakupiły haubice samobieżne Pzh 2000 oraz działa samobieżne K9. Zakupiona przez Łotwę wersja haubicy samobieżnej M109 A5Oe kal. 155 mm posiada elektroniczny system kierowania ogniem ponadto dzięki wprowadzeniu zmian w systemie hydraulicznym i magazynowym podwojono szybkostrzelność. Obecnie dobrze wyszkolona załoga jest w stanie wystrzelić 3 pociski w ciągu 15 sekund, a 12 pocisków na minutę. Zasięg rażenia w zależności od wykorzystywanej amunicji wynosi od 22 do 30 km.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

3 tysiące gospodarstw ucierpiało z powodu suszy w pomorskim

zdjęcie ilustracyjne / pixabay

  

W województwie pomorskim w wyniku suszy ucierpiało około 58,3 tys. hektarów upraw rolnych, a dotkniętych jest nią niemal 3 tys. gospodarstw rolnych z terenu 42 gmin - poinformował w środę Pomorski Urząd Wojewódzki.

Urząd wyliczył, że powierzchnia upraw dotkniętych stratami wynosi blisko 70,5 tys. hektarów, z czego w wyniku suszy ucierpiało około 58,3 tys. hektarów, gradu - ponad 4,6 tys. hektarów, ulewami - ponad 6,7 tys. hektarów, a przymrozkami wiosennymi blisko 800 hektarów.

Na terenie województwa pomorskiego suszą jest dotkniętych 2 922 gospodarstw rolnych, gradem - 314, deszczem nawalnym - 325, a przymrozkami wiosennymi - 151. Łącznie jest poszkodowanych 3712 gospodarstw.

W 71 gminach woj. pomorskiego działają lub działały komisje ds. szacowania strat w rolnictwie, z czego w 42 gminach komisje szacują lub szacowały straty spowodowane suszą, w 11 gradem, w 7 - szkody wynikłe z nawalnego deszczu, a w 11 - z powodu przymrozków wiosennych.

Dotychczas oszacowana wartość strat spowodowanych przez grad wynosi ponad 95 tys. zł, a przez przymrozki wiosenne ponad 67 tys. zł. Szacunkowa wartość strat to łącznie ponad 162,7 tys. zł.

Prace zakończyło już pięć komisji: trzy powołane z powodu suszy, jedna - powołana do szacowania szkód wywołanych przez grad oraz jedna - do szacowania strat spowodowanych przymrozkami wiosennymi.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl