Twórcy „Wyklętego” powrócą do świętokrzyskiej Tokarni

Już w najbliższą środę 3 maja twórcy filmu "Wyklęty" przyjadą do podkieleckiej Tokarni.

mat.pras.
Już w najbliższą środę 3 maja twórcy filmu "Wyklęty" przyjadą do podkieleckiej Tokarni. Wszystko za sprawą organizowanego tam po raz pierwszy "Filmowego skansenu", nowej imprezy cyklicznej, która ma promować filmy kręcone w regionie świętokrzyskim.

3 maja w podkieleckiej Tokarni, po raz pierwszy od lutowej premiery dojdzie do spotkania twórców filmu "Wyklęty". Na terenie miejscowego Parku Etnograficznego kręcona była część zdjęć:
 

To bardzo przyjemny powrót do miejsca, w którym spędziliśmy bardzo dużo czasu. Tych dni zdjęciowych w Tokarni mieliśmy bardzo wiele. Myślę, że w tak licznym gronie osób, które pracowały przy tym filmie, trudno już będzie się nam spotkać


– powiedział reżyser Konrad Łęcki.

Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych IV Pułku Legionów zaprezentuje widowisko historyczne "Odbić wyklętych" nawiązujące do scen odbicia więźniów z "Wyklętego". W programie festiwalu znalazł się również koncert rapera Lukasyno, autora teledysku do filmu. Imprezie towarzyszyć będą warsztaty scenografii filmowej.

Jak podkreśliła rzeczniczka Muzeum Wsi Kieleckiej Beata Ryń, "Filmowy Skansen" będzie imprezą cykliczną:
 

Chcemy podczas tego festiwalu pokazywać filmy, które kręcone były na terenie regionu świętokrzyskiego i przyczyniły się do promocji województwa


"Wyklęty", którego premiera odbyła się pod koniec lutego tego roku, to film o powojennym antykomunistycznym podziemiu w Polsce. Franciszek Józefczyk ps. "Lolo" główny bohater filmu grany przez Wojciecha Niemczyka przez 18 lat uciekał i ukrywał się przed bezpieką. Zdecydowana większość zdjęć kręcona była na terenie regionu świętokrzyskiego, a główne role w filmie zagrali kieleccy aktorzy.

Park Etnograficzny w Tokarni jest położony w gminie Chęciny przy drodze krajowej nr 7 Warszawa-Kraków. Zajmuje obszar około 65 ha. Znajduje się tam kilkadziesiąt przeniesionych z regionu świętokrzyskiego obiektów, m.in.: dzwonnica z Kazimierzy Wielkiej, wiatrak z Dębna, spichlerz ze Złotej, kuźnia, liczne zagrody i chałupy. Wszystkie obiekty są wyposażone w typowe meble i narzędzia codziennego użytku, a wnętrza udostępniono do zwiedzania.

Muzeum Wsi Kieleckiej rozpoczęło działalność w 1977 r. W jego skład, poza skansenem, wchodzą: Dworek Laszczyków w Kielcach, Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie oraz pojedyncze obiekty w Bodzentynie i Szwarszowicach.

 

Źródło: PAP,niezalezna.pl

#wyklęty #muzeum wsi kieleckiej #tokarnia #skansen filmowy

MJ
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo