Za nami Orlen Warsaw Marathon, przed nami kolejna ważna impreza w kalendarzu biegowym Warszawy. Zbliżająca się majówka oznacza, że wielkimi krokami nadciąga 27. Bieg Konstytucji 3 Maja. Trwają ostatnie zapisy na to wydarzenie.

To pierwsza w tym roku impreza z cyklu „Zabiegaj o pamięć” organizowanego przez Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa. Na warszawską triadę biegową składają się tradycyjnie trzy biegi historyczne - majowy Bieg Konstytucji 3 Maja, lipcowy Bieg Powstania Warszawskiego oraz listopadowy Bieg Niepodległości. W tym roku na biegaczy i zawodników nordic walking będzie czekać aż 6000 pakietów startowych. Z zapisami trzeba się jednak spieszyć, bo kończą się już 27 kwietnia - chętni mogą rejestrować się na stronie aktywnawarszawa.waw.pl.

Biegi z cyklu „Zabiegaj o pamięć” cieszą się uznaniem warszawiaków, którzy tłumnie biorą w nich udział. To nie tylko piękny sposób upamiętnienia wydarzeń historycznych, lecz także integracja mieszkańców przez sport i po prostu dobra zabawa. Warszawiacy uczczą na sportowo Ustawę Rządową z 3 maja 1791 roku - warto przypomnieć, że ta przełomowa w polskiej państwowości konstytucja była pierwszym w Europie i drugim, po konstytucji amerykańskiej z 1787 r., aktem tej rangi na świecie. 5-kilometrowa trasa, na którą punktualnie o godz. 11:00 wybiegną uczestnicy, prowadzić będzie obok miejsc związanych z działalnością króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, inspiratora prac nad Konstytucją. Organizatorzy zadbają nie tylko o dorosłych, lecz także o najmłodszych. Z myślą o nich, już po raz szósty, wystartuje Bieg Dzieci - Bieg z Maskotką. Maluchy będą miały do pokonania dystans 700 metrów, a na mecie zostaną obdarowane okolicznościowymi medalami.

Jaką trasą pobiegną uczestnicy? Start będzie miał miejsce na Alei Tomasza Hopfera, a meta przy ul. Rozbrat, na wysokości ul. Szarej. Największych różnic wzniesień trzeba się spodziewać na podbiegu pod Agrykolę i na odcinku Górnośląska - Myśliwiecka. W pakiecie startowym biegacze dostaną numer startowy, pamiątkową koszulkę, medal, napój izotoniczny lub wodę, posiłek regeneracyjny i pamiątkowy dyplom. Pakiety startowe można odbierać już teraz w biurze zawodów przy ul. Rozbrat 26 pok. 109. W środę będzie ono czynne w godz. 14:00-20:00, w czwartek w godz. 12:00-16:00, w piątek od 12:00 do 18:00, a w sobotę - tak jak i 2 maja - w godz. 10:00-14:00. 

W ubiegłym roku 26. Bieg Konstytucji 3 maja ukończyła rekordowa liczba 3740 biegaczy.