Wicepremier Mateusz Morawiecki ujawnia, że obserwując obecne wskaźniki, istnieje możliwość, iż PKB wzrośnie w tym roku więcej niż 3,6 proc. Według ministra rozwoju i finansów istnieje także duża szansa na to, że również deficyt finansów będzie w tym roku „znacząco niższy” niż planowane 2,9 proc.

Morawiecki w wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej podkreśla, że „optymistycznie” patrzy na bieżący rok, jeśli chodzi o poprawę ściągalności podatków. Wicepremier przyznaje, że rząd podtrzymuje prognozy, że PKB wzrośnie w tym roku o 3,6 proc., choć jest spora szansa, że ten poziom zostanie przekroczony.

- Przypominam sobie analizy i prognozy instytucji finansowych i międzynarodowych sprzed kilku miesięcy dotyczące wzrostu gospodarczego w latach 2017-2018. Mówiły one o wzroście PKB w okolicach 2 proc., a niektóre nawet poniżej. Dziś te same instytucje prześcigają się w podnoszeniu prognoz naszego wzrostu na te lata. My utrzymujemy naszą prognozę, która zakłada, że PKB wzrośnie w tym roku o 3,6 proc., choć widzę możliwość, że ten poziom zostanie przekroczony.
Poprawia się jakość naszego wzrostu gospodarczego - będzie coraz więcej inwestycji, wzrośnie eksport. Komisja Europejska w swojej analizie prognoz eksportu na najbliższe lata przewiduje, że Polska będzie na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o dynamikę przyrostu eksportu w UE. Po kilkunastu miesiącach posuchy widzimy ożywienie w inwestycjach. Trzeba jednak pamiętać, co wie każdy przedsiębiorca, że przygotowanie inwestycji to nie odgrzanie obiadu w mikrofalówce, ale długotrwały proces, który wiąże się z uzyskaniem zgód środowiskowych, administracyjnych, budowlanych. To wszystko wymaga czasu. Rozkręcamy inwestycje poprzez Strategię na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Wszystkie działania gospodarcze, które rząd prowadzi pod kierownictwem pani premier, mają ustawiony azymut na poprawę sytuacji polskich rodzin i polskiej gospodarki.
Dziś, rzeczywistość gospodarcza prześciga przewidywania instytucji finansowych. W przypadku polskiej gospodarki mówimy teraz o ryzyku rewizji naszego wzrostu gospodarczego, ale w górę. Podsumowując, ostatnie wyniki są bardzo dobre, nasza gospodarka rozwija się bardzo dynamicznie. Właśnie skończyły się targi w Hanowerze, które były sukcesem polskiej nowoczesnej przedsiębiorczości. W czwartek ogłosiliśmy historyczną umowę na przywóz LNG z USA do Polski. Rozmawiałem na ten temat z Rickiem Perry, sekretarzem energii USA dosłownie kilka tygodni temu. Polska gospodarka nie tylko rośnie, polska gospodarka nabiera zupełnie innej, zdecydowanie lepszej jakości. - tłumaczy Mateusz Morawiecki.

Wicepremier Morawiecki zapewnia jednocześnie, że rząd nie planuje żadnych zmian w stawce podatku VAT, zamierza natomiast skoncentrować się właśnie na poprawie ściągalności tego podatku. Podkreślił zarazem, że „w podatkowej partii szachów z zorganizowaną przestępczością, Ministerstwo Finansów odzyskało inicjatywę strategiczną i nie zawaha się zbijać pionków, gońców, czy hetmanów czy przeciwnika”.

- Na razie nie mamy planu podwyższania VAT, ani żadnych zmian w tym podatku. Chcemy tylko uszczelniać podatek VAT. Dzisiejszym Eliotem Nessem jest system informatyczny, który pozwala łapać polskich Al Capone, którzy do tej pory okradali państwo polskie na kilkadziesiąt miliardów rocznie. Poprzednie rządy tego problemu nie dostrzegały – mówi Morawiecki.