„Mgła”, „Dama” i „Pogarda” to jedne z najbardziej znanych realizacji autorstwa Marii Dłużewskiej – dziennikarki i reżyserki, dwukrotnej zdobywczyni „Głównej Nagrody Wolności Słowa” przyznawanej przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. W dniach 29-30 kwietnia w stolicy odbędzie się przegląd twórczości dokumentalistki, nad którym patronat objęły „Gazeta Polska", „Gazeta Polska Codziennie” i portal niezalezna.pl.

„Filmy zakazane, filmy zapomniane” – pod takim hasłem odbędzie się przegląd twórczości dziennikarki i scenarzystki Marii Dłużewskiej, która za swoją działalność już dwukrotnie została odznaczona „Główną Nagrodą Wolności Słowa”, prestiżowym wyróżnieniem przyznawanym przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Podczas maratonu będzie można zobaczyć zarówno najbardziej popularne tytuły autorstwa Marii Dłużewskiej, jak i mniej znane i nieco zapomniane już produkcje dziennikarki.

Pierwszego dnia przeglądu zaplanowano siedem projekcji – m.in. filmu pt. „Piwko dla niedźwiadka” opowiadającego niezwykłą historią niedźwiedzia Wojtka, którego w którego w górach Iranu przygarnęli żołnierze 2 Korpusu - Armii Andersa, dokumentu pt. „Dama” przybliżającego sylwetkę śp. pierwszej damy Marii Kaczyńskiej i obrazu „Ruchy oporu” o najmłodszym pokoleniu opozycjonistów, za który Maria Dłużewska otrzymała Grand Prix na Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”.

Drugi dzień imprezy zdominuje blok filmowy poświęcony katastrofie pod Smoleńskiem, której Maria Dłużewska poświęciła lwią część swojej reporterskiej pracy. Zobaczymy zarówno tytuły tak znane ( „Mgła” , „Pogarda”), jak i te mniej popularne. Jednym z nich będzie „Testament” – dokument o tym jak dzieci ofiar katastrofy starają się wypełnić testament rodziców, dokończyć to, czego oni zrobić nie zdążyli – w filmie zobaczymy Małgorzatę Wassermann, Jakuba Płażyńskiego, Pawła Kurtykę i Jakub Putrę, którzy oprócz konkretnych działań, które podejmują, opowiadają o swoim bólu, tęsknocie, żałobie, która się nie kończy, bo nie są pewni czy ich bliscy na pewno znajdują się tam, gdzie ich pochowali. W ramach bloku będzie można także zobaczyć film „Polacy”, którego bohaterami są polscy naukowcy mieszkający na co dzień za granicą – m.in. Wiesław Binienda i Wacław Berczyński, którzy oburzeni absurdalnymi ustaleniami komisji MAK i Millera, zdecydowali się przeprowadzić własne śledztwo w sprawie katastrofy rządowego tupolewa.

Pomiędzy projekcjami odbędą się spotkania z Marią Dłużewską i bohaterami filmów m.in. senator Anną Marią Anders i posłem Andrzejem Melakiem. Przegląd odbędzie się w dniach 29-30.04 w warszawskim Centrum Kultury Łowicka i ma charakter otwarty.

PROGRAM: