Zainspirowana Michnikiem poczuła zniewagę. Nie przyjmie od Dudy odznaczenia, które nadał... Komorowski

  

Annette Laborey odmówiła przyjęcia z rąk prezydenta Andrzeja Dudy tytułu Kawalera Orderu Zasługi RP nadanego jej przez Bronisława Komorowskiego. Odznaczenie nadane takimi rękami zamienia się w zniewagę. Nie przyjmuję go – napisała w liście do „Gazety Wyborczej”.

Działaczka społeczna w latach 70. i 80. XX wieku, w Paryżu wspierała intelektualistów z Europy Środkowo-Wschodniej. Najwyraźniej była przekonana, że tytułem Kawalera Orderu Zasługi RP chciał odznaczyć ją obecny prezydent Andrzej Duda. Nic bardziej mylnego. Jak ustalił portal tvp.info order nadał zaledwie kilkanaście dni przed II turą ostatnich wyborów prezydenckich, prezydent Bronisław Komorowski. Annette Laborey ten fakt najwyraźniej jednak umknął, bowiem z wręczenia odznaczenia postanowiła zrobić polityczny manifest.

Order został nadany Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego z dnia 11 maja 2015 r., a następnie przekazany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w dniu 27 maja 2015 r.

Kwituję odbiór listu Pana z 12 kwietnia 2017 r., z którego dowiedziałam się, że Prezydent Polski zaszczycił mnie tytułem Kawalera Orderu Zasługi RP. (…) Odznaczenie nadane takimi rękami zamienia się w zniewagę. Nie przyjmuję go 

– napisała do "Gazety Wyborczej" Annette Laborey.


„Proszę mi wierzyć, Panie chargé d’affaires, że czynię to z wielkim żalem. Zrozumie Pan, nie wątpię, że podzielę się niniejszą decyzją z redaktorem naczelnym „Gazety Wyborczej” Adamem Michnikiem, moim przyjacielem i inspiratorem przez wszystkie minione lata

– dodała Laborey.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVP Info
Tagi

Wczytuję komentarze...

Brawurowa akcja polskich żołnierzy

/ Obraz Amber Clay z

  

Skład materiałów wybuchowych został zniszczony w Afganistanie dzięki polskim żołnierzom misji Resolute Support – poinformowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Akcję przeprowadziły amerykańskie bezzałogowce.

Jak podało Dowództwo Operacyjne, któremu podlegają kontyngenty wojskowe za granicą, operację przeprowadzono 18 stycznia na terenie prowincji Kandahar z użyciem bojowego drona MQ-9 Reaper.

"Celem uderzenia była neutralizacja składu improwizowanych ładunków wybuchowych (IED). Działania realizowano na podstawie informacji uzyskanych przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego. W wyniku operacji zniszczono skład IED w ilości kilkudziesięciu min pułapek oraz materiałów służących do ich produkcji"

– poinformowało DO RSZ.

Według Dowództwa materiały wybuchowe mogły zostać użyte do ataków na siły afgańskie i koalicyjne.

"Operację udało się przeprowadzić dzięki zaangażowaniu i determinacji żołnierzy XI zmiany PKW Afganistan RSM, realizujących zadania mandatowe na terenie prowincji Kandahar. Zmienne warunki pogodowe uniemożliwiały przeprowadzenie operacji lądowej. Strona amerykańska oceniła operację jako mającą znaczący wpływ na poprawę sytuacji bezpieczeństwa w regionie"

– podkreśliło Dowództwo Operacyjne.

NATO-wska misja Resolute Support w Afganistanie ma charakter szkoleniowo-doradczy, a jej zadaniem jest pomoc siłom i instytucjom afgańskim w osiągnięciu samodzielności w zapewnianiu bezpieczeństwa.

Misja nie ma charakteru bojowego, a siły w niej uczestniczące nie uczestniczą bezpośrednio w zadaniach zwalczania rebeliantów ani w operacjach antynarkotykowych. NATO dopuszcza prowadzenie działań bojowych jedynie w przypadku sił specjalnych.

Polski Kontyngent Wojskowy liczy maksymalnie 350 żołnierzy, którzy stacjonują w Kabulu, Bagram i Gamberi; dowódcą obecnej zmiany jest płk pil. Waldemar Gołębiowski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts