Ukraiński IPN reaguje. Chce wstrzymać legalizację polskich pomników

  

W reakcji na wyburzenie nielegalnego pomnika UPA w Polsce Ukraiński IPN chce wstrzymać legalizację polskich pomników na Ukrainie – podaje portal wnet.fm.

Co najmniej 105 polskich pomników i upamiętnień na Ukrainie jest niezalegalizowanych a Ukraiński IPN chce wstrzymać wydawanie pozwoleń na poszukiwanie polskich pochówków oraz porządkowanie polskich miejsc pamięci.

W tym tygodniu dokonano rozbiórki pomnika ku czci Ukraińskiej Armii Powstańczej (UPA), który znajdował się na cmentarzu w Hruszowicach w powiecie przemyskim.Przypomnijmy, akcję zainicjował europoseł PiS Tomasz Poręba, który w 2013 r. zaapelował dziś do władz samorządowych oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (ROPWiM) o usunięcie pomnika ku czci OUN/UPA w Hruszowicach.

„UPA wymordowało ponad 100 tys. osób tylko dlatego, że byli Polakami. Była to zbrodnia ludobójstwa. Działalność tej nacjonalistycznej formacji nie powinna być nigdzie w Polsce upamiętniana” - mówisz wtedy Poręba.

CZYTAJ WIĘCEJ: Poręba upomina Kunerta: Pomnik ku czci UPA w Hruszowicach nadal stoi 

Już w 1995 roku Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa stwierdził, że obiekt powinien być rozebrany. Obiekt nie krył żadnego pochówku członków UPA.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: wnet.fm
Tagi

Wczytuję komentarze...

Oglądaj 7x24. Już w niedzielę!

Zdjęcie ilustracyjne / Telewizja Republika

  

W niedzielę o godzinie 9:06 zapraszamy na program "7x24" Katarzyny Gójskiej. Do oglądania w Telewizji Republika i do słuchania w Polskim Radiu 24.

W studiu Polskiego Radia 24 spotkają się przedstawiciele wszystkich głównych sił parlamentarnych. Będą musieli zmierzyć się m.in. z pytaniami i opiniami słuchaczy.

W niedzielę gośćmi Katarzyny Gójskiej będą: Piotr Kaleta (PiS), Adam Bielan (Porozumienie), Katarzyna Piekarska (Koalicja Obywatelska), prof. Andrzej Zybertowicz (doradca Prezydenta RP), Anna Maria Żukowska (Nowa Lewica), Władysław Teofil Bartoszewski (PSL).

Polecamy!

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts