W reakcji na wyburzenie nielegalnego pomnika UPA w Polsce Ukraiński IPN chce wstrzymać legalizację polskich pomników na Ukrainie – podaje portal wnet.fm.

Co najmniej 105 polskich pomników i upamiętnień na Ukrainie jest niezalegalizowanych a Ukraiński IPN chce wstrzymać wydawanie pozwoleń na poszukiwanie polskich pochówków oraz porządkowanie polskich miejsc pamięci.

W tym tygodniu dokonano rozbiórki pomnika ku czci Ukraińskiej Armii Powstańczej (UPA), który znajdował się na cmentarzu w Hruszowicach w powiecie przemyskim.Przypomnijmy, akcję zainicjował europoseł PiS Tomasz Poręba, który w 2013 r. zaapelował dziś do władz samorządowych oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (ROPWiM) o usunięcie pomnika ku czci OUN/UPA w Hruszowicach.

„UPA wymordowało ponad 100 tys. osób tylko dlatego, że byli Polakami. Była to zbrodnia ludobójstwa. Działalność tej nacjonalistycznej formacji nie powinna być nigdzie w Polsce upamiętniana” - mówisz wtedy Poręba.

CZYTAJ WIĘCEJ: Poręba upomina Kunerta: Pomnik ku czci UPA w Hruszowicach nadal stoi 

Już w 1995 roku Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa stwierdził, że obiekt powinien być rozebrany. Obiekt nie krył żadnego pochówku członków UPA.