Legendarny opozycjonista Krzysztof Wyszkowski honorowym obywatelem Gdańska? Taki wniosek złożyli radni PiS. Wydawałoby się, że nic i nikt nie stanie na przeszkodzie do uhonorowania tak zasłużonego człowieka. Tymczasem prezydent Gdańska Paweł Adamowicz już stwarza problemy.

O podobnej sytuacji portal niezalezna.pl informował kilka miesięcy temu.

"Minister kultury prof. Piotr Gliński zgłosił Krzysztofa Wyszkowskiego do Rady Europejskiego Centrum Solidarności. Ale na tę kandydaturę - jak informuje TVN - nie zgadza się prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, związany z PO. Dlaczego? Bo jego zdaniem Wyszkowski "to człowiek konfliktowy", który "wszędzie widzi i tropi domniemanych agentów służb wszelakich" - pisaliśmy w styczniu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Skandal w Gdańsku! Adamowicz nie chce Wyszkowskiego w Centrum Solidarności

Na akcję Adamowicza ostro zareagował wiceminister kultury Jarosław Sellin.

– W naszej czteroosobowej puli zgłosiliśmy Krzysztofa Wyszkowskiego. Ku naszemu zdumieniu prezydent Gdańska zaczął się wtrącać. Apelujemy do Pawła Adamowicza, by nie wtrącał się do naszych kandydatów – mówił w programie Doroty Kani w Polskim Radiu 24 .

CZYTAJ WIĘCEJ: ​Wiceminister Sellin ostro: Niech prezydent Gdańska się nie wtrąca!

Dzisiaj okazało się, że radni PiS z Gdańska złożą wniosek o honorowe obywatelstwo miasta dla Krzysztofa Wyszkowskiego.

- Uważamy, że pan Wyszkowski powinien otrzymać ten tytuł za zasługi dla miasta Gdańska – powiedział "Dziennikowi Bałtyckiemu" Kazimierz Koralewski, przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta Gdańsk Sceptyczny jednak do nadania tytułu honorowego obywatela Gdańska dla Wyszkowskiego jest prezydent miasta, Paweł Adamowicz.

.
Taki pomysł nie podoba się Adamowiczowi.
- W roku 2000 Rada Miasta Gdańska nadała honorowe obywatelstwo działaczom Wolnych Związków Zawodowych i sygnatariuszom Porozumień Sierpniowych. Gdańsk uhonorował i honoruje tych, którzy walczyli o niepodległą demokratyczną Polskę. Krzysztof Wyszkowski był jednym z działaczy podziemia, ale piękna przeszłość nie równoważy teraźniejszości – stwierdził prezydent Gdańska.

Akurat dzisiaj Adamowicz był przesłuchiwany w prokuraturze w śledztwie dotyczącym podejrzenia przekroczenia uprawnień, a dotyczącym organizacji obchodów jubileuszu trzydziestolecia Trybunału Konstytucyjnego. W  charakterze świadka.