Relacje polsko-niemieckie jak... w średniowieczu?

  

Nikt Niemców do tego nie zmuszał, a jednak na targach przemysłowych w Hanowerze nadali Polsce dużą rangę. Nawet kanclerz Merkel znalazła czas, by wręcz reklamować dokonania polskiego przemysłu i nauki. To nie pierwszy sygnał, jak ważna jest Polska dla Niemiec. Jednocześnie mamy przykłady fauli Niemiec, jak wybór „prezydenta UE” wbrew Polsce lub działania na rzecz budowy Nord Stream 2. Jednak nasz kraj też ostro walczy o swoje. Mimo wszystko my i Niemcy pozostajemy bardzo ważnymi partnerami gospodarczymi i sojusznikami w NATO. Niemcy aktywnie włączyły się też we wzmacnianie wschodniej flanki NATO i podtrzymują sankcje wobec Rosji. Jak zrozumieć te sprzeczności? Unię Europejską do pewnego stopnia można porównać do średniowiecznej uniwersalistycznej Europy. Najważniejszy był w niej cesarz, lecz królowie byli mu prawie równi. Cesarz chciał podporządkować sobie Polskę, ale nie był w stanie i musiał się dogadywać z polskimi władcami. W rezultacie były obszary współpracy i ostrej rywalizacji, lecz nie chodziło w niej o całkowite wyeliminowanie konkurenta. Było to swego rodzaju twórcze napięcie, korzystne dla całej Europy.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts