Tegoroczna gala rozdania Fryderyków odbyła się bez większych niespodzianek - najważniejsze nagrody otrzymali Organek, Brodka i Ania Dąbrowska. Za całokształt pracy artystycznej uhonorowano Urszulę Dudziak i zespół Dżem.

Podczas tegorocznej gali muzycy odebrali statuetki w dwóch sekcjach: muzyki rozrywkowej i jazzowej. Wręczono także trzy Złote Fryderyki - nagrody za całokształt pracy twórczej na polu muzyki rozrywkowej, jazzowej i poważnej. Za album roku w dziedzinie muzyki rozrywkowej Fryderyka otrzymała Ania Dąbrowska za swoją płytę „Dla naiwnych marzycieli”. Płytą roku na polu muzyki alternatywnej została „Clashes” Brodki. Statuetki dla najlepszych muzycznych prac przyznano także za nagrania hip-hopowe - Fryderyka otrzymał O. S. T. R. za „Życie po śmierci”, z gatunku muzyki elektronicznej - nagrodzono „Bang!” Reni Jusis, oraz w kategorii „muzyka korzeni”, w której triumfował album „Prosta piosenka” Martyny Jakubowicz. Jak podkreślono, wokalistka i gitarzystka świętuje w tym roku 40-lecie pracy twórczej. W kategorii muzyki rockowej płytą roku została „Czarna Madonna” Organka.


Najważniejsze nagrody, czyli Złote Fryderyki powędrowały zgodnie z przewidywaniami do Organka, Brodki i Ani Dąbrowskiej:


Między znakomitymi, często okazjonalnymi prezentacjami muzycznymi na gali rozrywkowej (Teatr Polski, miniona środa), z estrady obok nazwisk laureatów padały bardzo ważne słowa komentujące stan naszego showbiznesu i dręczące środowisko problemy. Nieśmiertelną kwestią jest ochrona praw autorskich i wykonawczych. Wanda Kwietniewska, Marek Dutkiewicz, Marek Hojda poruszyli w laudacjach to, o czym na co dzień media milczą. Hirek Wrona poprosił raperów, aby podawali czyje utwory samplują i wykorzystują w podkładach. Niedawny medialny atak na ZAiKS, czyli organizacje chroniąca prawa artystów został odebrany wprost jako atak na całe środowisko. Tomasz Kammel już na początku gali zauważył, że wprowadzenie limitu 50-procentowych kosztów uzyskania, to kolejny strzał w twórców.


- relacjonuje Piotr Iwicki, szef Agencji Muzycznej Polskiego Radia, autor "Codziennej", który był również na rozdaniu Fryderyków w kategorii muzyki poważnej:

W muzyce poważnej obok niespodzianki z brakiem lauru dla Pendereckiego w zasadzie wszystkie werdykty zostały przyjęte jako niekontrowersyjne. Kwartet Śląski, nagrodzony dwiema statuetkami za album z nagraniami Grażyny Bacewicz oraz Paweł Łukaszewski – kompozytor utworów na dwóch płytach wyróżnionych Fryderykiem w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna oraz Album Roku Muzyka Współczesna byli pewniakami. Fakt przyznania Złotego Fryderyka za całokształt osiągnięć artystycznych dla Piotra Palecznego, naszego mistrza fortepianu można bardziej uznać za nadrobienie pewnej zaległości niż niespodziankę. Ci, którzy byli na pierwszej, klasyczne fryderykowej gali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia obok znakomitej muzyki w wykonaniu Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Michała Klauzy, ekscentrycznego wirtuoza fortepianu Piotra „Pianohooligana” Orzechowskiego, Aleksandry Kuls-Koziak i Marcina Koziaka oraz Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” pod dyr. Anny Szostak Galę mogli oklaskiwać tych, którzy w muzyce poważnej podbili serca członków Akademii Fryderyków. Szczególnie pięknym momentem było odebranie nagrody dla orkiestry Sinfonia Varsovia za jej album nagrany pod batutą Jerzego Maksymiuka (kategoria: muzyka symfoniczna i koncertująca). Szef warszawskiej orkiestry przypomniał, że u zarania jej istnienia leżała Polska Orkiestra Kameralna stworzona pod skrzydłami Stefana Sutkowskiego w Warszawskiej operze Kameralnej. I to przypomnienie zmarłego przed tygodnie twórcy WOK wywołała burzę oklasków. Piękny gest.


Szczegółowa relację z gali, na której był nasz autor i szef Agencji Muzycznej Polskiego Radia Piotr Iwicki, znajdziecie Państwo w weekendowym wydaniu „Gazety Polskiej Codziennie”.

PEŁNA LISTA LAUREATÓW:

Muzyka rozrywkowa - Album roku pop: Ania Dąbrowska - „Dla naiwnych marzycieli”
Muzyka rozrywkowa - Utwór roku: Organek - „Mississippi w ogniu”
Muzyka rozrywkowa - Debiut roku: Piotr Zioła
Muzyka rozrywkowa - Teledysk roku: Dawid Podsiadło - „Pastempomat”

Muzyka rozrywkowa - Album roku rock (w tym hard, metal, punk): Organek - „Czarna Madonna”
Muzyka rozrywkowa - Album roku hip-hop: O.S.T.R. - „Życie po śmierci
Album roku - Alternatywa: Brodka - „Clashes”
Album roku - Elektronika: Reni Jusis - „Bang!”
Album roku - Muzyka korzeni:Martyna Jakubowicz - „Prosta piosenka”
Album roku - Muzyka jazzowa: Robert Majewski - „Tribute to Henryk Majewski”
Artysta roku - Muzyka jazzowa: Zbigniew Namysłowski
Debiut roku - Muzyka jazzowa: Tomasz Wendt