Bard, poeta, kompozytor i muzyk Lech Makowiecki, aktorka Halina Łabonarska oraz aktor Jerzy Zelnik otrzymali wczoraj w Warszawie medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Odznaczenia wręczyli wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz wiceminister Wanda Zwinogrodzka.

Zasłużyliście się dla naszej ojczyzny, dla Polski, za co chciałbym państwu serdecznie podziękować – powiedział podczas uroczystości wicepremier Gliński. Następnie wygłoszono laudacje na cześć odznaczonych medalami. „Docenienie Lecha Makowieckiego, który w czasach, w których żyjemy, pisał pieśni i piosenki o patriotyzmie, honorze i bohaterach jest szczególnie bliskie mojemu sercu. Sam znam doskonale te czasy i wiem, że kolokwialnie mówiąc, tłoku po naszej stronie nie było” – napisał w laudacji Paweł Piekarczyk. Mowę na cześć Haliny Łabonarskiej wygłosił Wiesław Komasa, który stwierdził, że aktorka swój talent i pasję poparła ogromną pracą. – Jej drogę można określić słowami św. Jana Pawła II: „dar i zmaganie”. Ona zawsze walczy o godność ludzką i klasę artystyczną kreowanej przez siebie postaci. Jestem przekonany, że aby utrzymać tak wyjątkową formę ludzką i aktorską przez tyle lat, trzeba być semper fidelis przede wszystkim sobie samemu – podkreślił Komasa. Piotr Zaremba w laudacji na cześć Jerzego Zelnika zauważył, że aktor należy do pokolenia aktorów romantycznych, pięknie mówiących wierszem, współtworzących polski teatr narodowy.

Medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis nadawane są od 2005 r. przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego osobom lub instytucjom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.