Strategiczne rozmowy w Szwecji

  

Zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. bryg. Jan Dziedzic uczestniczył w dniach 25-26 kwietnia br. w 3. spotkaniu Zastępców Szefów Sztabów Generalnych/Obrony państw Grupy Północnej, które odbyło się w mieście Kiruna w Szwecji.

Tematyka rozmów dotyczyła m.in. zagadnień, związanych z bezpieczeństwem regionalnym oraz współpracy NATO-UE. 

Uczestnicy spotkania dyskutowali również o realizacji na flance wschodniej natowskiej wzmocnionej Wysuniętej Obecności, czyli enhanced Forward Presence (eFP) oraz przygotowaniach do ćwiczeń, które odbywać się będą w ramach eFP.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: SG WP
Tagi

Wczytuję komentarze...

Rzecznik rządu o expose premiera Morawieckiego: Wizja rozwoju Polski dłuższa niż najbliższe 4 lata

Mateusz Morawiecki / Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

  

Expose premiera Mateusza Morawieckiego potrwa ok. godziny; będzie zawierać wizję rozwoju Polski nie tylko na najbliższe cztery lata, ale też szerszą perspektywę; pojawią się tematy gospodarcze, duże cele inwestycyjne - zapowiedział dziś rzecznik rządu Piotr Müller.

Müller pytany w TVP Info o expose Mateusza Morawieckiego potwierdził, że prawdopodobnie zostanie ono wygłoszone we wtorek. Jak dodał, potrwa ono około godziny, "może trochę dłużej".

Rzecznik rządu zapowiedział, że w wystąpieniu premiera poruszonych zostanie wiele tematów. Jak jednak dodał, "nie chodzi o to, żeby to expose było przegadane".

[polecam:https://niezalezna.pl/297236-prezydent-andrzej-duda-powierzyl-mateuszowi-morawieckiemu-utworzenie-nowego-rzadu]

"Z jednej strony muszą być konkrety, ale z drugiej strony wizja rozwoju nie tylko na cztery lata, ale również wychodzenie z tą wizją rozwoju na nieco większą perspektywę"

- mówił Müller. Jak dodał, poruszone zostaną m.in. tematy gospodarcze. "Oczywiście realizacja dalszej strategii odpowiedzialnego rozwoju, ale też duże cele inwestycyjne, infrastrukturalne" - zaznaczył.

Wskazał, że chodzi tu m.in. o budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego, która ma potrwać ok. 10 lat.

"Trzeba pokazać mapę rozwoju Polski pod tym kątem i pokazać, jak Polska ma być osadzona - jeżeli chodzi o komunikację w całym obszarze europejskim" - powiedział.

Rzecznik rządu był również pytany o wypowiedź marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego (PO), który w radiu RMF FM powiedział: "Nie mam nic przeciwko legalizacji związków partnerskich, obojętnie czy to jest związek mężczyzny i kobiety, kobiety i kobiety czy mężczyzny i mężczyzny".

Müller zaznaczył, że być może będzie to jedna z inicjatyw ustawodawczych Senatu. Podkreślił, że związki partnerskie nie są w Polsce nielegalne.

"Jeśli ktoś chce być w związku partnerskim, to może być. Ma to oczywiście charakter nieformalny, ale nie ma nielegalności takich związków"

- mówił.

Pytany o zapowiedziany przez Grodzkiego wyjazd do Stanów Zjednoczonych powiedział, iż "obawia się, że w tym przypadku może dochodzić do sytuacji podobnej, jak czasem dochodzi w Brukseli". Jak mówił - "gdy polscy posłowie do Parlamentu Europejskiego z Platformy Obywatelskiej de facto podają nieprawdziwe informacje na temat tego, co dzieje się w Polsce, po to, aby podgrzewać atmosferę na polu międzynarodowym, a tak naprawdę po to, żeby podgrzewać atmosferę w kraju". Wyraziła nadzieję, że takiej roli nie będzie pełnił obecny marszałek Senatu.

Müller podkreślił, że każdy organ władzy państwowej ma przypisaną rolę w zakresie polityki zagranicznej. Zaznaczył, że prowadzi ją Rada Ministrów we współpracy z prezydentem RP.

"Senat, a właściwie marszałek Senatu jednoosobowo, takich kompetencji nie ma, chyba że ze stosownego umocowania Rady Ministrów, a takiego umocowania pan marszałek nie ma"

- powiedział rzecznik rządu.

[polecam:https://niezalezna.pl/297050-od-czego-zaczyna-urzedowanie-marszalek-grodzki-od-akcji-uderzajacej-w-dobre-imie-polski-w-usa]

Müller odniósł się w ten sposób do zapowiedzi swojego następcy Tomasza Grodzkiego (KO), który powiedział że wybierze się do USA, aby osobiście podziękować senatorom USA, którzy w piśmie z 2016 r. do ówczesnej szefowej rządu Beaty Szydło wyrazili swoje zaniepokojenie sytuacją wokół Trybunału Konstytucyjnego i stawali w obronie praworządności w Polsce.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl