Wojna 20. roku – zwycięski rajd na Żytomierz

  

26 kwietnia 1920 roku płk Stefan Dąb-Biernacki na czele polskich wojsk zdobył Żytomierz rozbijając dywizję bolszewicką. To był niesamowity rajd polskich wojsk – obok rajdu na Kowel – jeden z nielicznych przykładów użycia wojsk motorowych w wojnie z bolszewikami. 

I chociaż podczas pokonywania trasy samochody grzęzły na piaszczystych drogach, zagrzewały się, a samochody pancerne wręcz łamały drewniane mosty, to żołnierzom otuchy dodawała okoliczna ludność gromadząca się na trasach przejazdów i witająca polskich żołnierzy mlekiem i wodą. Opanowanie Żytomierza oraz zdobycie Malina i Koziatyna zachwiało frontem bolszewickim na Ukrainie. Polskie wojska niemal zmiotły doszczętnie sowiecką 58 Dywizję Strzelców. Pozostało zaledwie kilkudziesięciu żołnierzy z każdego pułku. Bolszewicy stracili też połowę artylerii i większość broni maszynowej. Polacy wzięli do niewoli kilkuset jeńców, zdobyli 10 dział, kilkadziesiąt cekaemów, samochód pancerny, 12 samochodów i 280 wagonów ze sprzętem wojskowym. Straty naszego wojska w walkach o Żytomierz to zaledwie 3 poległych i 48 rannych.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nie słabnie poparcie dla działań Andrzeja Dudy. Większość Polaków zadowolona z pracy prezydenta

Zdjęcie ilustracyjne / Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Prezydent RP Andrzej Duda cieszy się niesłabnącym poparciem Polaków. Tak wynika z najnowszego badania CBOS. Zadowolenie z prezydentury Andrzeja Dudy wyraża 62 procent badanych, natomiast 29 procent ocenia ją negatywnie. Wyniki niemal pokrywają się z tymi, które opublikowane były w poprzednim miesiącu.

W 2020 roku odbędą się kolejne ważne wybory. Polacy wybierać będą prezydenta RP, który tę funkcję sprawował będzie przez pięcioletnią kadencję, do 2025 roku. Urzędujący prezydent Andrzej Duda nie podjął jeszcze decyzji, czy będzie ubiegał się o reelekcję. Według ministra Andrzeja Dery, decyzja zapaść ma na przełomie 2019 i 2020 roku.

[polecam:https://niezalezna.pl/293105-wybory-prezydenckie-2020-czy-wystartuje-andrzej-duda-wkrotce-powinnismy-poznac-decyzje]

Okazuje się, że Polacy pozytywnie oceniają pracę Andrzeja Dudy.

Październikowe notowania głowy państwa w zasadzie nie różnią się od wrześniowych. Zadowolenie z prezydentury Andrzeja Dudy wyraża obecnie 62 procent badanych, natomiast 29 procent ocenia ją negatywnie. Z kolei 9 procent ankietowanych nie ma zdania na ten temat.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 3–10 października 2019 r. na liczącej 1013 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl