POLECAMY: Premierowy pokaz filmu „Ostatni Rajd Zapory”

W imieniu Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia i fundacji Solidarni 2010 zapraszamy w najbliższy czwartek (27.04) na premierowy pokaz filmu „Ostatni Rajd Zapory” i spotkanie

mat.pras.
W imieniu Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia i fundacji Solidarni 2010 zapraszamy w najbliższy czwartek (27.04) na premierowy pokaz filmu „Ostatni Rajd Zapory” i spotkanie z mjr. Stanisławem Ruskiem ps. „Tęcza”. Projekcja filmu i spotkanie odbędą się w warszawskim Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5.

Tematem filmu jest jeden z najbardziej malowniczych a jednocześnie niemal całkowicie zapomnianych epizodów działalności antykomunistycznego podziemia zbrojnego na Rzeszowszczyźnie. Latem 1946 roku ok. czterdziestoosobowy oddział Zgrupowania Partyzanckiego WiN pod dowództwem, w skład którego wchodziły plutony Jana Szaliłowa „Renka” i Michała Szeremeckiego „Misia” przebył ok. trzystukilometrową trasę od Stalowej Woli po Duklę i z powrotem, tocząc nieustanne walki z wojskami sowieckimi i komunistycznymi formacjami KBW, UB i MO, zadając im duże straty. W filmie tamte dramatyczne wydarzenia wspominają zarówno żołnierze „Zapory” jak i nieliczni żyjący świadkowie, mieszkańcy Podkarpacia. Wykorzystano również liczne dokumenty/meldunki KBW z przeprowadzonych wówczas przeciwko „Zaporczykom” operacji zbrojnych, które po raz pierwszy będą zaprezentowane publicznie.


Projekcja filmu Marcina Maruszaka „Ostatni Rajd Zapory” odbędzie się w czwartek (27 kwietnia) o godz. 19:00 w sali audiowizualnej Domu Dziennikarza Centrum Prasowego Foksal przy ul.Foksal 3/5 w Warszawie.


 

 


Źródło: niezalezna.pl,mat.pras.

#ostatnin rajd zapory #solidarni 2010 #foksal #tęcza #Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia

MJ
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo