W poniedziałek, podczas targów Hannover Messe 2017 premier Beata Szydło oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel odwiedziły stoisko Ursusa w hali 27, gdzie poznały się z nowymi możliwościami jakie stwarza zastosowanie wodoru w napędach elektrycznych. 

Zaprezentowany autobus elektryczno-wodorowy City Smile Fuel Cell Electric Bus to wspólny projekt firm Ursus i Ziehl Abegg.

– Przed chwilą powiedziano, że Ursus jest znany z postaci siłacza z kart książki Sienkiewicza, ale dla nas jest też znany z tego, że, wspiera polski rząd w rozwoju nowoczesnych technologii zgodnie ze strategią ministra Morawieckiego – mówiła premier Beata Szydło.


fot. mat. pras.

Obie szefowe rządów podkreśliły zalety polsko-niemieckiej współpracy w zakresie elektromobilności, co może być tylko zapowiedzią jeszcze bardziej innowacyjnych projektów w przyszłości.


fot. mat. pras.

Podczas Hannover Messe 2017 Ursus S.A. prezentuje dwa nowe innowacyjne pojazdy: Ursus Elvi – dostawczy samochód elektryczny oraz City Smile Fuel Cell Electric Bus – autobus elektryczno-wodorowy. Goście targów będą mieli też okazję przetestować autobus elektryczny podczas jazdy.  

Na terenie targów firma prezentuje się w dwóch miejscach: na stoisku narodowym Polski oraz stoisku Ursusa w hali 27. 

W strefie narodowej w postaci specjalnie zaprojektowanego hologramu pokazano nowe auto elektryczne do 3,5 t – Ursus Elvi, które powstało z wykorzystaniem innowacyjnych technologii. W hali 27 na stoisku Ursus odbędzie się premiera tego pojazdu  w skali 1 do 1. Ursus Elvi to samochód dwuosobowy z szerokimi możliwościami adaptacji (zabudowa skrzyniowa, kontenerowa, zabudowy specjalistyczne). Konstrukcja auta zapewnia bezpieczeństwo, a użyte w niej nowoczesne materiały pozwolą na zredukowanie masy pojazdu. W praktyce mniejsza masa auta przełoży się na zwiększoną ładowność. 

Na stoisku Ursusa pokazano też autobus elektryczny z ogniwami wodorowymi – City Smile Fuel Cell Electric Bus. To konstrukcja własna spółki Ursus Bus stworzona w fabryce  w Lublinie. Wodór składowany jest w ośmiu butlach umieszczonych na dachu pojazdu. Ich łączna pojemność to 35 kg. Pojazd spala około 7 kg na 100 km. Na jednym tankowaniu może przejechać ok. 450 km. Pojazd pomieści minimum75 pasażerów, z czego 28 na miejscach siedzących. 

Goście odwiedzający strefę Ursusa będą też mieli okazję przetestować autobus elektryczny podczas jazdy. Autobus będzie kursował cztery razy dziennie, przez wszystkie dni wystawy. Rozkład jazdy wyświetlany będzie na przystanku początkowym i końcowym. Przystanek znajdzie się obok hali 27.

W poniedziałek Ursus podpisał również umowę o współpracy z firmą Cegielski. Uroczystość odbyła się przy udziale wicepremiera Mateusza Morawieckiego.


fot. Aleksandra Świkszcz/niezalezna.pl


fot. Aleksandra Świkszcz/niezalezna.pl