Trump stawia na UE przed UK

  

Handel USA z UE – umożliwiający wymianę towarów i usług bez ceł, będzie ważniejszy dla interesów Stanów Zjednoczonych niż porozumienie z Brytyjczykami po Brexicie. Transatlantycka umowa o wolnym handlu i inwestycjach między UE a USA może zostać odbudowana lub zostanie zaproponowana nowa propozycja – pisze brytyjski dziennik "The Times".

UE jest największym partnerem handlowym Ameryki. Eksport z USA do bloku w zeszłym roku był wart 270 miliardów dolarów. Importowano towary o wartości 417 mld dol. W tym samym okresie Stany Zjednoczone wyeksportowały do Wielkiej Brytanii towarów o wartości 55 miliardów dolarów i importowały za 54 miliardy dolarów.

Cecilia Malmström, komisarz UE ds. Handlu, odwiedzi Waszyngton w przyszłym tygodniu w nieformalnych rozmowach z Wilbur Rossem, amerykańskim sekretarzem ds. handlu oraz innymi urzędnikami Trumpa. UE i pani Malmström nie chcą ponownego otwarcia negocjacji TTIP, ale omówią "ekonomiczne i strategiczne przesłanki" do nowej umowy, jeśli strona amerykańska zrobi to samo – podaje "Times".

Wielka Brytania nie będzie mogła uzgodnić nowych transakcji, dopóki nie opuści UE w 2019 roku.

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble powiedział w piątek, że jest optymistą, jeśli chodzi o umowę handlową UE-USA. Może zostać osiągnięta wkrótce po jego spotkaniu ze swoim odpowiednikiem w Waszyngtonie.

Szybka umowa między Stanami Zjednoczonymi a Europą może stanowić cios dla premier Wielkiej Brytanii Theresy May, która miała nadzieję pogłębić więzi handlowe z USA, kiedy w styczniu była pierwszym zagranicznym liderem, który spotkał się z Trumpem.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,thetimes.co.uk

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prezydent odpowiedział na prośbę opozycji. Będzie spotkanie ws. reformy sądownictwa

/ By Marcin Białek - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16823300

  

"W odpowiedzi na prośbę opozycji prezydent Andrzej Duda zaprosił na środę, na godz. 17:00 do Pałacu Prezydenckiego przedstawicieli klubów i kół poselskich" - poinformował dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marcin Kędryna.

W ubiegły czwartek po tym, gdy Sejm odrzucił uchwałę Senatu w sprawie odrzucenia nowelizacji ustaw sądowych, liderzy trzech klubów opozycyjnych: KO, Lewicy i PSL-Kukiz'15 zaapelowali do prezydenta o spotkanie. Wyrazili wówczas oczekiwanie, że prezydent zawetuje nowelizację, która teraz czeka na jego decyzję.

Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta RP zaznaczył, że według jego wiedzy prezydent nie podjął jeszcze decyzji co do ostatnio uchwalonej przez Sejm noweli ustaw sądowych.

"Tematem spotkania będą kwestie reformy wymiaru sprawiedliwości. Kwestie te interesują opinię publiczną. Takie spotkanie daje też możliwość wypowiedzenia się pełnej reprezentacji sejmowej, daje przegląd poglądów stron, służy zebraniu opinii, informacji"

- powiedział PAP prezydencki minister.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts