41. sesja UNESCO w Krakowie

Polska będzie gospodarzem 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.  Sesja odbywać się będzie w Krakowie od 2 do 12 lipca. Spodziewamy się około 2 tys.

wikipedia/commons/thumb/d/d0/Flag_of_UNESCO.svg/800px-Flag_of_UNESCO.svg.png
Polska będzie gospodarzem 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.  Sesja odbywać się będzie w Krakowie od 2 do 12 lipca. Spodziewamy się około 2 tys. uczestników (...) To największe międzynarodowe wydarzenie, jakie organizuje rząd polski w tym roku. Wpisuje się w te wydarzenia, które już były organizowane przez rząd w poprzednim roku - Światowe Dni Młodzieży oraz szczyt NATO. Polska jest dobrze przygotowana do tego przedsięwzięcia - ocenił szef resortu kultury Piotr Gliński.

Uroczyste otwarcie sesji odbędzie się 2 lipca w Zamku Królewskim na Wawelu. Na miejsce posiedzenia wybrano Centrum Kongresowe ICE Kraków. Tam będą miały miejsce także wernisaże oraz wydarzenia o charakterze kulturalnym.Podczas trwających 10 dni obrad przedstawiciele 21 państw Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO podejmować będą decyzje dotyczące dóbr kultury i przyrody na całym świecie.

- W Polsce mamy 14 miejsc światowego dziedzictwa. Na sesji zorganizowanej między 2 a 12 lipca w Krakowie będziemy starali się o wpis 15., dotyczący podziemi w tarnowskich górach. To dawne kopalnie ołowiu, srebra i cynku - zapowiedział Gliński.

Podpisanie porozumienia w sprawie 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa odbyło się 19 kwietnia w paryskiej siedzibie UNESCO. Umowę podpisali wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński ze strony polskiej oraz dyrektor generalna UNESCO Irina Bokova. Pełnomocnikiem MKiDN ds. organizacji sesji jest wiceminister kultury Magdalena Gawin.

Program 41. sesji obejmuje obrady plenarne Komitetu, a także Forum Młodych Profesjonalistów oraz - organizowane po raz pierwszy z inicjatywy Polski i UNESCO - Forum Zarządców Miejsc Światowego Dziedzictwa, a także Forum Społeczeństwa Obywatelskiego.

- Dla tych, którzy zajmują się ochroną dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego to jest swoista olimpiada, która każdego roku gromadzi, skupia wszystkich najwybitniejszych ekspertów tą problematyką się zajmujących. To igrzyska i radosne chwile - zwłaszcza nowe wpisy na listę światowego dziedzictwa wywołują wiele emocji i entuzjazmu - ale także maraton, który będę miał zaszczyt przez 10 dni od rana do nocy prowadzić - powiedział przewodniczący sesji prof. Jacek Purchla. - Na 40. sesji, która odbywała się w Stambule w ciągu 10 dni przyjęto ok. 250 decyzji - przypomniał.

- Cieszymy się, bo mamy dobre doświadczenia z roku 2016 i organizacji Światowych Dni Młodzieży, udanych pod każdym względem, także pod względem promocji Polski, a także niezwykle udanego szczytu NATO - przekonywał sekretarz stanu w MSZ Jan Dziedziczak. 

- Mamy świadomość, że sesja UNESCO jest wydarzeniem niezwykle prestiżowym w skali światowej; wydarzeniem, w którym uczestniczą czołowe osoby ze świata kultury, nauki, polityki, dyplomacji (...) Polska będzie miała okazję pochwalić się swoim dorobkiem kulturalnym, naukowym, intelektualnym - dodał.

Organizatorem 41. sesji z ramienia polskiego rządu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przygotowuje ją we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz władzami Krakowa.

UNESCO Organizacji Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury jest organizacją współpracy wielostronnej w zakresie edukacji, nauki, kultury i informacji. Należy do niej obecnie 195 państw. Podczas forów UNESCO wypracowywane są programy współpracy międzynarodowej i normy prawne w formie konwencji, zaleceń czy deklaracji.

Międzynarodowy Komitet Światowy Dziedzictwa Kulturalnego i Naukowego tworzy 21 krajów wybranych spośród wszystkich państw, które ratyfikowały "Konwencję UNESCO w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego" z 1972 r. Rządy państw-stron wyznaczają członków Komitetu na 6-letnie kadencje przez Zgromadzenie Ogólne. Obecnie w jego skład wchodzą: Angola, Azerbejdżan, Burkina Faso, Chorwacja, Filipiny, Finlandia, Indonezja, Jamajka, Kazachstan, Kuba, Kuwejt, Liban, Peru, Portugalia, Republika Korei, Tunezja, Turcja, Wietnam, Zimbabwe, Zjednoczona Republika Tanzanii oraz Polska, która jest członkiem Komitetu po raz drugi w historii działania tego organu. Obecna kadencja trwająca od 2013 r. zakończy się w październiku 2017 r.

Na liście światowego dziedzictwa znajdują się zabytki architektury i urbanistyki, pomniki przyrody, formacje geologiczne i ekosystemy, a także krajobrazy kulturowe. Obecnie są to 1052 dobra w 165 państwach.

 

Źródło: PAP,niezalezna.pl

#UNESCO #sesja #Polska #Kraków

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo