Kryminalni z sosnowieckiej komendy zatrzymali właściciela jednej z lokalnych restauracji , znanej dzięki metamorfozie w programie "Kuchenne rewolucje" pod wodzą Magdy Gesler. – Na poddaszu lokalu była plantacja konopi indyjskich, przejęliśmy prawie kilogram marihuany – mówią śledczy.

Na początku kwietnia ekipa Kuchennych Rewolucji odwiedziła sosnowiecką restaurację Sale&Pepe, która po zmianach wprowadzonych przez Magdę Gesler zmieniła nazwę na “Il Pino”.  W ramach zmian w sposobie funkcjonowania restauracji pojawiły się świeże zioła w doniczkach i naturalne przyprawy. Nikt nie spodziewał się, że wśród naturalnych przypraw właściciele hodowali... konopię indyjską.

Kryminalni zatrzymali właściciela restauracji przed należącym do niego lokalem gastronomicznym. Mężczyzna przyznał, posiada w budynku restauracji narkotyki. W części gospodarczej lokalu, w przemyślnie ukrytym pomieszczeniu policjanci zabezpieczyli niemal kilogram konopi indyjskich przygotowanych do suszenia oraz sprzęt służący do ich uprawy.

Zatrzymanemu przedstawiono zarzuty posiadania znacznych ilości narkotyków. Prokurator zastosował wobec niego poręczenie majątkowe. 29-latek został również objęty policyjnym dozorem. Za popełnione przestępstwo może mu grozić do 10 lat więzienia.