Konferencja przed Jubileuszem 600-lecia Prymasostwa w Polsce - TRANSMISJA

  

W czwartek, 20 kwietnia o 11:00 zapraszamy na transmisję na żywo konferencji przed Jubileuszem 600-lecia Prymasostwa w Polsce. O historii i dzisiejszym znaczeniu urzędu Prymasa oraz  ich rocznych obchodach, na których rozpoczęcie przybędą prymasi z całej Europy.

W konferencji udział wezmą: abp Wojciech Polak, Prymas Polski; ks. mgr lic. Rober Nurski, historyk; ks. dr Jarosław Bogacz, dyrektor Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej; Tomasz Budasz, prezydent Gniezna; Beata Tarczyńska, starosta powiatu gnieźnieńskiego.  Już w najbliższą niedzielę 23 kwietnia, w uroczystość św. Wojciecha, rozpoczną się w Gnieźnie obchody 600-lecia Prymasostwa w Polsce. W rozpoczęciu tego znamiennego jubileuszu uczestniczyć będą prymasi z kilku krajów Europy.

Początek w czwartek o 11:00


Źródło: ekai.pl

 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Katolicka Agencja Prasowa
Tagi

Wczytuję komentarze...

"Polska była dyskryminowana!". Ważne słowa ministra w niemieckich mediach. W tle - miliardy euro

Ruiny Zamku Królewskiego w Warszawie / By M. Wolagiewicz - photographer of Central Photographic Agency (CAF) in Warsaw - The book: Warszawa 1945-1970, published by: Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa, 1970, page 46, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29

  

- Decydujący jest dla nas brak fundamentalnej uczciwości w kwestii niemieckich odszkodowań po II wojnie światowej. Polska była dyskryminowana w tym procesie - powiedział w rozmowie z niemiecką agencją prasową dpa minister spraw zagranicznych Polski, Jacek Czaputowicz, odnosząc się do sprawy reparacji wojennych.

Szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz oświadczył w poniedziałek, że Polska była dyskryminowana w procesie wypłacania przez Niemcy reparacji po II wojnie światowej. "Nasz kraj nie został potraktowany uczciwie" - ocenił minister.

- Decydujący jest dla nas brak fundamentalnej uczciwości w kwestii niemieckich odszkodowań po II wojnie światowej. Polska była dyskryminowana w tym procesie

 - powiedział Czaputowicz w wywiadzie udzielonym agencji dpa.

- W tej chwili stosunkowo trudno byłoby powiedzieć, że rozdział ten został zamknięty. W debacie publicznej w Polsce są (formułowane) pewne oceny i oczekiwania. Mówi się, że Niemcy rzekomo w czasach komunizmu wypłacili Polsce odszkodowania za pośrednictwem Związku Sowieckiego. Jednocześnie bezpośrednio płacili krajom zachodnim. Pozostaje pytanie, czy wszystko zostało przeprowadzone w należyty sposób?

 - pytał polski minister.

[polecam:https://niezalezna.pl/270488-raport-dotyczacy-reparacji-wojennych-od-niemiec-gotowy-posel-uchyla-rabka-tajemnicy]

Po pierwsze - jak przypomina szef dyplomacji - Polska została zmuszona przez Związek Sowiecki do wyrównania - poprzez dostawy węgla - tego, co otrzymała z sowieckiej strefy okupacyjnej na podstawie uzgodnień w Poczdamie.

Po drugie, należy uwzględnić proporcje. Trzeba porównać straty np. Francji i Holandii i otrzymane przez nie reparacje oraz straty Polski i wypłacone jej reparacje

 - podkreślił Czaputowicz.

- Moim zdaniem było to nieproporcjonalne. Omawiałem to z byłym ministrem spraw zagranicznych RFN Sigmarem Gabrielem. Powiedziałem mu: zobaczcie, ile zapłaciliście w sumie, a następnie spójrzcie na część, która przypadła Polsce. Była ona minimalna. Następnie porównajcie straty innych krajów z tymi, które poniosła Polska. Są kraje, które straciły wielokrotnie mniej, ale otrzymały większe odszkodowania

 - wyjaśnił szef MSZ.

[polecam:https://niezalezna.pl/268139-ten-kraj-oficjalnie-zazada-od-niemiec-reparacji-wojennych-w-gre-wchodza-gigantyczne-pieniadze]

Najważniejszą kwestią jest - jego zdaniem - to, czy Polska na tle innych państw była traktowana uczciwie. Zwraca uwagę, że cała sprawa ma dwa aspekty: prawny i moralny. Zarówno były, jak i obecny minister spraw zagranicznych RFN - Sigmar Gabriel i Heiko Maas - twierdzili, że z prawnego punktu widzenia problem jest zamknięty. Pozostaje jednak wciąż odpowiedzialność moralna.

Prowadzący rozmowę dziennikarze dpa zwrócili uwagę, że również prawnicy Bundestagu uważają żądania reparacji ze strony Polski - inaczej niż w przypadku Grecji - za nieuzasadnione.

- Biuro analiz Bundestagu ma swoją opinię, a polski parlament własną wykładnię prawa. Jak wiadomo oceny te różnią się

 - odpowiedział Czaputowicz, dodając, że opinia Bundestagu ws. Grecji może mieć ważne konsekwencje również dla Polski. "Zobaczymy w jaki sposób Niemcy zajmą się roszczeniami Grecji. Nie rozmawiamy jednak z Grecją na ten temat" - zaznaczył.

Polski minister przypomniał, że działający w Sejmie zespół ds. reparacji stara się oszacować straty i zbierać fakty. "Jest to część procesu, w którym uczymy się własnej historii. Jest to zatem również proces wewnętrzny, a nie tylko odnoszący się do Niemiec" - tłumaczył.

Odpowiadając na pytanie, dlaczego Polska podnosi kwestię reparacji właśnie teraz - 30 lat po pierwszych częściowo wolnych wyborach i 15 lat od wstąpienia do UE, minister przypomniał, że w latach 90. ubiegłego wieku Niemcy naciskały na Polskę, aby do tej sprawy nie wracać. Podkreślił też, że po latach rządów komunistycznych Polacy potrzebowali czasu na przestudiowanie własnej historii i jej właściwą ocenę.

- Warunkiem dobrego porozumienia między naszymi krajami jest poczucie, że Polska jest traktowana sprawiedliwie

 - podkreślił Czaputowicz, uznając jednocześnie, że nie nadszedł jeszcze czas, by mówić o sądach, jeśli Niemcy nie zmienią stanowiska. "Sądy zajmują się tylko aspektami prawnymi. W tej sprawie rolę powinna odgrywać również moralność i uczciwość" - powiedział.

Szef polskiej dyplomacji zaznaczył też, że na poziomie osobistym Polacy wybaczyli Niemcom.

- Należę do powojennego pokolenia. Dla niego pokojowe stosunki z Niemcami to normalność

- przekonywał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl