Przewodniczący Izby Reprezentantów USA – Paul Ryan – podczas wizyty w Warszawie będzie rozmawiać z prezydentem Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło. Tematem spotkań będzie m.in. współpraca transatlantycka. Strona polska ma podnieść także kwestię wiz dla Polaków.

Jak poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek, w trakcie spotkania Ryana z szefową polskiego rządu – odbędzie się w piątek – omówione zostaną sprawy wspólnej polityki obronnej i współpracy w ramach NATO, m.in. w związku z trwającym procesem umacniania flanki wschodniej Sojuszu.

Polska podniesie również sprawę zniesienia wiz dla Polaków podróżujących do USA 

– zapowiedział.

Według rzecznika rządu, tematem rozmów będzie również współpraca transatlantycka w dziedzinie gospodarczej, w tym w zakresie innowacji i start-upów oraz energetycznej.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział, że rozmowa prezydenta Dudy z przewodniczącym Izby Reprezentantów i delegacją amerykańskich kongresmenów będzie dotyczyła planów legislacyjnych większości republikańskiej w Kongresie oraz międzynarodowej polityki USA.

Plan legislacyjny prezydenta Trumpa jest rozbudowany. Prezydent (Duda) będzie chciał dowiedzieć się tego, jakie są plany dotyczące prac Kongresu pod rządami obecnej większości 

– powiedział Szczerski.

Odnosząc się do polityk zagranicznej Stanów Zjednoczonych zaznaczył, że widać wyraźnie ewolucję polityki USA w kierunku zdecydowanej obecności tego kraju w polityce międzynarodowej w zakresie bezpieczeństwa.

Prezydent będzie zabiegał u kongresmenów o sprawy ważne z polskiego punktu widzenia: o wsparcie polityków amerykańskich dla obecności wojsk USA w Polsce i o kwestie polonijne w ramach relacji dwustronnych 

– podkreślił Szczerski.